مجله

یوپی اس » مجله » مقالات آموزشی یو پی اس » محاسبه یو پی اس و باتری UPS

محاسبه یو پی اس و باتری UPS

محاسبه یو پی اس و باتری UPS
آنچه دراین مقاله می خوانید

منبع تغذیه بدون وقفه و باتری پشتیبان اغلب به عنوان یک مفهوم در نظر گرفته می‌شوند؛ با این حال، یو پی اس به نسخه پیشرفته‌تری از باتری پشتیبان اشاره دارد. به عبارت دیگر، تمام منابع تغذیه بدون وقفه، پشتیبان باتری هستند؛ اما نرخ حفاظت بالاتری دارند. اکثر مردم این روزها برای تامین برق بدون وقفه برای کارهای اداری و کارهای خانگی به اینورترها وابسته هستند؛ اما تعداد بسیار کمی از مردم چگونگی محاسبه یو پی اس و باتری ups را می‌دانند. با ایمن یو پی اس همراه باشید تا با نحوه محاسبه باتری یو پی اس آشنا شویم.

پیشنهاد میشود مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

منبع تغذیه بدون وقفه چیست؟

یو پی اس نسبت به باتری پشتیبان، فناوری پیچیده‌تری در نحوه کار با نیرو دارد. برخلاف باتری پشتیبان که توسط برخی از سازندگان با عنوان یو پی اس شناخته می‌شود، منبع تغذیه بدون وقفه دارای سیستم سوئیچینگ است. یو پی اس برق را از باتری به دستگاه‌های متصل به یو پی اس انتقال می‌دهد و منبع تغذیه باتری را در حالت آماده به کار شارژ می‌کند. یو پی اس همواره برق فیلتر شده را ذخیره داشته و آماده انتقال بدون وقفه برق به دستگاه‌ها است؛ بنابراین زمان سوئیچینگ واقعا کوتاه و ناچیز است. در واقع یو پی اس یک منبع برق ثابت، قابل اعتماد و فیلتر شده برای وسایل الکترونیکی شما محسوب می‌شود.

‌با در اختیار داشتن عملکردهای پیشرفته‌تر، یو پی اس از دستگاه‌ها در برابر نوسانات برق، افت ولتاژ، خاموشی و سایر مشکلات منبع تغذیه محافظت می‌کند. یو پی اس هم مانند نسخه‌های باتری پشتیبان، بسته به ظرفیت باتری و میزان انرژی موردنیاز آن دستگاه‌ها، دستگاه‌های شما را تا مدت زمان مشخصی روشن نگه می‌دارد.

آیا به حفاظت از نوسانات خط داده نیاز دارید؟

خطوط داده و صوتی‌ تصویری متصل به تجهیزات شما، به امواج برق اجازه ورود می‌دهند که به قطعات الکترونیکی حساس آسیب زده یا آن‌ها را از بین می‌برند. اگر علاقه‌مند به محافظت از تجهیزات در برابر نوسانات در تلفن، شبکه یا خطوط کواکسیال متصل هستید، حتما اقدام به خرید یو پی اس کنید.

یک مدل از دستگاه ups خانگی

نوسانات خطوط داده در باتری یو پی اس

هنگام خرید یو پی اس، مهم‌ترین ملاحظات، در نظر گرفتن کل بار الکتریکی و زمان اجرا (پس از افت برق) مورد نظر شما است. یو پی اس باید توان تامین انرژی کافی را داشته باشد تا تجهیزات ضروری شما به اندازه کافی کار کنند تا کارهای مهم را ذخیره و سیستم خود را با خیال راحت خاموش کنید.

Runtime تعداد دقیقه‌هایی است که UPS می‌تواند در صورت قطع برق شهری، برق پشتیبان باتری را برای تجهیزات متصل تامین کند. هر چه تعداد سیستم‌هایی که به یو پی اس متصل می‌شوند بیشتر باشد، انرژی بیشتری مصرف می‌شود. هر چه انرژی بیشتر مصرف شود، یو پی اس زمان کمتری می‌تواند دستگاه‌های متصل را تغذیه کند. هنگام خرید یو پی اس، به طور کلی توصیه می‌شود گزینه‌ای را انتخاب کنید که ظرفیت وات خروجی آن 20 تا 25 درصد بیشتر از کل وات دستگاه‌هایی است که می‌خواهید به آن وصل کنید. شما می‌توانید از ماشین حساب UPS برای تعیین میزان بار کل خود استفاده کنید.

نحوه انجام محاسبات ups

در محاسبه یو پی اس و باتری ups باید با چند پارامتر آشنایی داشته باشید تا این عدد را محاسبه کنید. به طور کلی باتری یو پی اس شما زمانی که به طور کامل شارژ شده باشد، بین 5 تا 10 ساعت دوام خواهد آورد؛ با این حال، به راحتی می‌توانید محاسبه یو پی اس و باتری ups را با یک فرمول ساده انجام دهید. به منظور محاسبه یو پی اس و باتری ups می‌توانید از فرمول ساده زیر استفاده کنید:

زمان پشتیبان گیری (بر حسب ساعت) = ظرفیت باتری (بر حسب Ah) ) * ولتاژ ورودی (V) تقسیم بر بار کل (بر حسب وات)

برای درک بهتر چگونگی محاسبه یو پی اس و باتری ups، فرض کنید شما یک باتری یو پی اس با ظرفیت 150 Ah و ولتاژ ورودی 12 ولت دارید و می‌خواهید 3 چراغ، 2 فن و 1 روتر Wi-Fi با آن باتری کار کند؛ بنابراین زمان پشتیبان‌گیری باتری یو پی اس شما چقدر خواهد بود و لوازم خانگی شما در این مورد خاص چقدر کار می‌کنند؟ با در نظر گرفتن ورودی‌های خود و فرمول فوق، محاسبه یو پی اس و باتری ups به این صورت خواهد بود:

3 چراغ 40 واتی جمعا 120 وات

2 فن 75 واتی جمعا 150 وات

1 روتر وای فای 20 وات

بنابراین، کل بار مورد نیاز شما 120 + 150 + 20 = 290 وات است. اکنون همه این مقادیر را در فرمول زمان پشتیبان‌گیری باتری ذکر شده در مطلب بالا اعمال کنید.

150 x 12 / 290 = 6.2

در نهایت، باتری یو پی اس شما حدود 6.2 ساعت دوام خواهد آورد تا لوازم مورد نیاز شما را روشن نگه دارد.

ظرفیت باتری و زمان پشتیبان‌گیری یو پی اس

فرمول محاسبه پشتیبان گیری

آیا زمان پشتیبان‌گیری به ظرفیت باتری بستگی دارد؟ البته! برای درک بهتر موضوع اجازه دهید در مثال فوق، همه مقادیر را به غیر از ظرفیت باتری یکسان نگه داریم. اگر ظرفیت باتری 110Ah باشد، محاسبه یو پی اس و باتری ups به این صورت انجام می‌شود:

زمان پشتیبان گیری (به ساعت): 110 x 12 / 290 = 4.5

در این صورت، تنها 4.5 ساعت یک نسخه پشتیبان از یو پی اس دریافت خواهید کرد؛ اما اگر ظرفیت باتری 220Ah باشد:

زمان پشتیبان گیری (به ساعت): 220 x 12 / 290 = 9.1

در این حالت، شما از یو پی اس نزدیک به 9.1 ساعت پشتیبانی دریافت خواهید کرد؛ بنابراین ظرفیت باتری شما نقشی حیاتی در پشتیبان‌گیری از یو پی اس شما ایفا می‌کند. به عبارت دیگر هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، زمان پشتیبان‌گیری یو پی اس بیشتر خواهد بود.

چگونه زمان پشتیبان‌گیری باتری یو پی اس خود را بهبود بخشیم؟

به منظور به حداقل رساندن اثرات مضر مسائل مربوط به برق، از باتری پشتیبان استفاده می‌شود تا به دستگاه‌هایی مانند رایانه وصل شود. هنگامی که یک موج یا قطعی رخ می‌دهد، باتری پشتیبان تقریبا بلافاصله شروع به کار می‌کند تا برای مدت کوتاهی دستگاه‌های متصل را تغذیه کند. اگر شخصی در حال استفاده از رایانه در حین قطعی برق باشد، باتری پشتیبان این اجازه را می‌دهد تا فایل‌های ذخیره شده و رایانه به‌درستی خاموش شوند. استفاده از باتری پشتیبان، انتخاب خوبی برای محافظت از داده‌های شما در رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها به نظر می‌رسد. مدت زمان روشن ماندن دستگاه‌های شما به ظرفیت باتری و میزان مصرف برق در طول قطع برق بستگی دارد.

برای اطمینان از ماندگاری پشتیبان باتری در هنگام قطع برق، توصیه‌های ما را جدی بگیرید. کاهش بار مستقیما زمان پشتیبان‌گیری را بهبود می‌بخشد. بار کمتر به معنای وسایل تغذیه کننده کمتر و زمان پشتیبانی بیشتر است.

آموزش یو پی اس

تمامی مقالات یو پی اس و مقالات استابلایزر

باتری سیلد اسید و محیط‌ زیست

باتری سیلد اسید و محیط‌ زیست

بالارفتن آلودگی در سراسر کره زمین و تغییرات اقلیمی، باعث گرمایش زمین شده است. به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها...
باتری یو پی اس مناسب سفر

باتری مناسب سفر

امروزه باتری‌ های مسافرتی زیادی در بازار وجود دارند. این باتری‌ ها با توجه‌ به خصوصیات و ویژگی‌ های...
یو پی اس تجهیزات پزشکی

یو پی اس تجهیزات پزشکی

با توجه به گسترش تکنولوژی و همچنین صنعت تجهیزات پزشکی، استفاده از یو پی اس در تجهیزات پزشکی بسیار...
عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس وجود دارد که شما باید با این ترفندها آشنا شوید...
ابعاد باتری یو پی اس

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟ Battery Council International استاندارد خاصی برای ابعاد باتری UPS تعیین...
شارژ ups

نحوه شارژ باتری یو پی اس

Ups دستگاه هایی هستند که نسبت به قطع و وصل کردن سیستم برق حساسیت دارند. باتری ups براساس نیاز...
مدل های مختلف باتری یوپی اس

انواع باتری UPS

یکی از مهمترین موارد در هنگام خرید باتری یو پی اس توجه به مدل و نوع آن است. انواع...
انواع باتری های یو پی اس

انواع باتری های یو پی اس

آشنایی با انواع باتری های یو پی اس یکی از مهمترین فاکتورهایی است که شما قبل از خرید دستگاه...
تعویض باتری یو پی اس

تعویض باتری یو پی اس

کلمه UPS مخفف کلمه Uninterruptible power supply است که در حقیقت منبع جریان بدون وقفه نام دارد. دستگاه یو...
تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس فراتر از تصور شما است و اگر فکر می کنید که...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمن یو پی اس

گروه مهندسی ایمن یو پی اس مشاور و تامین کننده تجهیزات برق اضطراری در تهران , مشهد و سایر شهرها

نماد و مجوزها

Start typing to see products you are looking for.
Shop