تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس فراتر از تصور شما است و اگر فکر می کنید که باتری های یو پی اس به دمای ایران 100 درصد سازگار هستند، سخت در اشتباه هستید. شما باید بدانید که تمام باتری های یو پی اس در گرمای جنوب در تابستان یا سرمای شمال در زمستان دوام نمی آورند.

اگر می خواهید از تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس آگاه شوید، باید بدانید که دمای مناسب برای باتری یو پی اس، 20 درجه سانتیگراد است و هر چقدر دمای اتاق گرمتر یا سردتر می شود، عمر باتری UPS کاهش می یابد و در آخر دما بر عمر باتری یو پی اس تاثیر منفی می گذارد و عمر باتری کاهش می یابد.

برای اینکه از تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس آگاه شوید، فروشگاه اینترنتی ایمن کالا تصمیم دارد اطلاعات مفیدی که توسط انجمن مهندسان آمریکا و تجربه متخصصان ایرانی جمع آوری شده را در اختیار شما قرار دهد.

بخش های اصلی دستگاه های یو پی اس

دستگاه یو پی اس از چند بخش مختلف تشکیل شده است که مهمترین بخش های این دستگاه به عبارتند از:

  1. یکسو کننده شارژ
  2. باتری
  3. مبدل DC به AC
  4. سوئی

باتری های UPS در مدل های مختلفی در ایران و یا خارج تولید می شوند. دمای هوای جنوب ایران در فصل تابستان گرم و دمای هوای شمال ایران در فصل زمستان سرد است. باتری های یو پی اس باید در این شرایطی، بازدهی خوبی داشته باشند. در ادامه ما تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس را بررسی می کنیم.

تاثیر دما بر عمر انواع باتری یو پی اس

دمای هوای اکثر شهرهای ایران در فصل تابستان به 40 درجه می رسد و بهترین عملکرد باتری های UPS در دمای 20 درجه سانتی گراد رقم می خورد. هر چقدر دمای اتاق گرم تر شود، عمر مفید، ظرفیت و عملکرد باتری UPS تغییر می کند و پایین تر می آید.

گرما و درجه حرارت بالا بر روی مقاومت داخلی و متابولیسم شیمیایی باتری تاثیر منفی می گذارد. اگر فرض کنیم دمای اتاقی که باتری و دستگاه UPS در آن قرار دارد، بالای 50 درجه سانتیگراد باشد؛ عملکرد باتری در چنین دمایی حدود 12 درصد افزایش می یابد و اگر این اتفاق در فصل تابستان تکرار شود، عمر مفید و دوام باتری کاهش پیدا می کند.

تاثیر سرما بر عملکرد انواع باتری ups

فرآیند وارد شدن آسیب به باتری یو پی اس در دماهای پایین نسبت به دماهای بالا متفاوت است. در دماهای پایین، مقاومت درونی باتری های UPS افزایش می یابد و میزان متابولیسم شیمیایی کاهش می یابد و این فرآیند باعث کم شدن ظرفیت باتری می شود.

اگر ظرفیت باتری در دمای 27 درجه سانتی گراد 100 درصد باشد، در نقطه انجماد، ظرفیت باتری حدود 20 درصد کاهش پیدا می کند.

تاثیر سرما بر عملکرد انواع باتری یو پی اس

عملکرد و کارایی باتری های یو پی اس در دمای 20- درجه سانتیگراد متوقف می شود و دلیل آن این است که محلول های حلال در آب باتری ها مانند باتری یو پی اس سیلد اسید و دیگر باتری ها، در چنین دمایی منجمد می شود.

در دماهای بسیار پایین باتری های لیتیوم یون، یک پوشش لیتیومی بر روی باتری ایجاد می شود و همین دلیل باعث کاهش همیشگی ظرفیت باتری لیتیوم می شود.

مناسب ترین دما برای کارکرد باتری یو پی اس

بهترین دما برای باتری های یو پی اس، دمای 20 درجه سانتیگراد است و اگر چندین روز یا هفته دمای اتاق به 30 درجه سانتیگراد برسد، عمر باتری حدود 20 درجه کاهش می یابد و اگر دمای هوا به 45 درجه سانتیگراد برسد، حدود 50 درصد از عمر باتری کاهش می یابد.

دمای گرم چه آسیبی به باتری وارد می کند؟

از آسیب هایی که دمای گرم به باتری UPS وارد می کند را می تواند به از کار افتادن باتری، تغییر یافتن شکل باتری، باد کردن باتری اشاره کرد و ممکن است باتری آتش بگیرد و یا حریق ایجاد کند.

گرمای شدید باعث می شود آسیب های جدی به باتری وارد شود که می توان به خوردگی باتری، غیرفعال شدن الکترودها، گازگرفتگی داخل باتری و… اشاره کرد. این آسیب ها، عمر باتری را کاهش می دهد و شما به عنوان مالک باتری، باید اقدامات مناسب را انجام دهید تا آسیب کمتری به باتری وارد شود.

افزایش دما باعث افزایش تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس می شود. به عبارتی دیگر در باتری یو پی اس و دیگر باتری ها، واکنش های شیمیایی به وسیله ولتاژ یا دما انجام می شود؛ طبق این عامل، هر چقدر باتری داغ تر شود، واکنش های شیمیایی درون باتری سریع تر اتفاق می افتد و در نتیجه عمر باتری کم می شود.

توصیه انجمن تهویه مطبوع آمریکا در مورد دمای نگهداری باتری یو پی اس

انجمن ASHRAE آمریکا (انجمن مهندسان سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع آمریکا) در مورد تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس، توصیه می کند که باتری های یو پی اس را باید در دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد (یا 68 تا 77 درجه فارنهایت) قرار بگیرند.

این انجمن معتقد است که دمای مجاز این تجهیزات حدود 15 تا 32 درجه سانتیگراد (یا 59 تا 90 درجه فارنهایت) است.

باتری یو پی اس در دماهای بیش از 25 درجه هم می تواند به کار خود ادامه دهد، اما هر چقدر دمای محیط از 25 درجه سانتیگراد بیشتر شود، عمر مفید باتری و دستگاه آن کاهش می یابد.

طبق یک قانون کلی، دمای 25 درجه دمای مناسب باتری و تجهیزات IT است و اگر دمای اتاق 10 درجه بیشتر شود، عمر باتری حدود 50 درصد کاهش می یابد و شما هر روز باید دمای اتاق را بررسی کنید.

نحوه انتخاب توان یو پی اس

شما قبل از خرید باتری UPS، باید توان مصرفی دستگاه UPS را بررسی کنید. بعد از بررسی توان مصرفی دستگاه یو پی اس، باید به دنبال باتری هایی باشید که میانگین توان آن  1/25 برابر از توان دستگاه بیشتر باشد. این موضوع باعث می شود عمر مفید باتری بیشتر شود.

در مرحله دوم شما باید پارامترهای مختلف دستگاه یو پی اس را تنظیم کنید؛ این پارامترها باید به درستی تنظیم شوند. پارامترهای دستگاه یو پی اس توسط کارخانه یا توسط کاربر نهایی انجام می شود پس توصیه می شود فرآیند نصب و تنظیم پارامترهای دستگاه UPS را به افراد کاربلد بسپارید.

 توان مصرفی ups

یو پی اس یکی از دستگاه هایی است که به عنوان برق اضطراری شناخته می شود و در زمان قطعی برق به کمک شما می آید پس شما باید مدت زمان کارکرد این دستگاه را بررسی کنید و بدانید بعد از قطع برق، چقدر زمان دارید تا اطلاعات خود را ذخیره کنید.

نشانه های اتمام عمر باتری یو پی اس

باتری های دستگاه UPS عمر محدودی دارند و بعد از هربار شارژ و دشارژ، عمر و کارایی آن ها کاهش می یابد. برای مثال فرض کنید باتری شما 2 سال عمر کرده و حالا این باتری حدود 12 دقیقه برق دهی می کند، ولی زمانی که شما تازه این باتری را خریداری کردید، حدود 18 دقیقه برق درخواستی را تامین می کرده است.

باتری ها بعد از گذر زمان نمی توانند همان سرویس خود اولیه را ارائه دهد و پس از گذشت چند ماه، شما باید باتری را بررسی کنید و اگر لازم بود، آن را تعویض کنید.

کلام آخر

باتری های یو پی اس و دستگاه یو پی اس، دارای طول عمر مشخصی هستند و برای اینکه دستگاه راندمان قابل قبولی داشته باشد، شما باید به موقع باتری را تعویض کنید و اگر از باتری زمان بیشتری استفاده کنید، احتمال آتش سوزی، برق گرفتگی و وارد شدن آسیب به دیگر باتری ها و دستگاه یو پی اس وجود دارد.

تعمیر، محل نصب و فرآیند نصب باتری UPS، یک کار تخصصی است و بهتر است که این کارها را به افراد متخصص بسپارید. اگر شما تصمیم دارید برق اضطراری شرکت خود را تغییر دهید و یا یک دستگاه یو پی اس خرید و یا اقدام به خرید باتری یو پی اس کنید، توصیه می شود قبل از خرید و نصب دستگاه UPS، با پشتیبانی ایمن یو پی اس تماس بگیرید تا همکاران ما، شما را راهنمایی کنند.

آموزش یو پی اس

تمامی مقالات یو پی اس و مقالات استابلایزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *