ایمن یو پی اس
جستجو کردن

نحوه شارژ باتری یو پی اس

شارژ باتری یو پی اس (UPS)
آنچه در این مقاله می خوانید

Ups دستگاه هایی هستند که نسبت به قطع و وصل کردن سیستم برق حساسیت دارند. باتری ups براساس نیاز این دستگاه ها طراحی و ساخته شده اند. اگر در زمان اضطراری نیاز به برق باشد، برق توسط این باتری تامین می گردد. در مکان هایی مانند بیمارستان، مراکز مخابراتی و محل هایی که نوسانات برق زیاد است باید از باتری ups استفاده کرد.

این نوع از باتری ها قابلیت شارژ مجدد را تا بارها و بارها دارند. در بیمارستان ها، کارخانه ها و منازل به وفور استفاده میشوند. اما شارژ این باتری ها چگونه است؟ چگونه باید نحوه شارژ باتری یو پی اس را بهینه کرد؟

برای پاسخ به این سوال ها در ادامه همراه ما باشید.

باتری یو پی اس چیست؟

دلیل ساخت ups این است که نقش منبع تغذیه‌ای برای دستگاه هایی باشد که فرکانس ثابتی داشته و توقف ولتاژ اتفاق نیفتد. برای مثال یک بیمارستان را در نظر بگیرید. اگر برق بیمارستان قطع شود و دستگاه ها خاموش شوند، جان انسان ها به خطر می افتد. بنابراین همیشه به یک منبع تغذیه مطمئن برق نیاز است.

انواع باتری ups

بهترین باتری ups
باتری ups خارجی

باتری ups براساس جنس آنها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

  1. سیلور آلکالاین
  2. لیتیوم
  3. سرب اسید
  4. نیکل کادیوم

در بین انواع باتری ups مناسب ترین آنها نوع باتری سرب اسید است، زیرا در یک محفظه با درپوش بسته هستند و به نگهداری و محافظت نیاز ندارند.

همچنین نوع مناسب دستگاه های ups باتری خشک است که به نگهداری نیاز ندارند و طول عمر آنها بالاست. این نوع باتری ups قادر به تولید بخار اسید نیست.

نحوه شارژ باتری ups

دفعات شارژ باتری یو پی اس و میزان طول شارژ تاثیر مستقیم در طول عمر باتری ups دارد. شارژ باتری یو پی اس اگر درست انجام نشود مطمئنا به باتری آسیب وارد خواهد شد.

نکته‌ای که در شارژ باتری ups بسیار تاثیرگذار است، تناسب ولتاژ دستگاه یو پی اس و باتری با شارژر باتری مورد استفاده است. شارژر باید قابلیت قطع اتوماتیک داشته باشد تا زمانی که باتری پر شد، بطور خودکار برق را قطع کند تا سبب آسیب به باتری ups نشود.

  5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس

برای انجام دشارژ و شارژ باتری یو پی اس باید از مکان بسته استفاده شود تا آسیبی برای محیط زیست خطری ایجاد نکند.

ولتاژ شارژر باتری یو پی اس

استاندارد باتری ups
آموزش شارژ باتری ups

ولتاژ شارژر باتری یو پی اس بستگی به نوع و ظرفیت باتری دارد که در دستگاه استفاده می شود. برای شارژ باتری یو پی اس، بهتر است از شارژر مناسب استفاده کنید که توانایی شارژ دادن به باتری با ولتاژ و جریان مناسب را داشته باشد. در غیر اینصورت، باتری ممکن است به طور ناپایدار شارژ شود و در نتیجه زمان عمر آن کاهش یابد.

نکات مهم در شارژ باتری UPS

  1. ولتاژ شارژر UPS باید متناسب با ولتاژ دستگاه و باتری باشد، در غیر این صورت باتری آسیب خواهد دید.
  2. شارژر باید در زمان مناسب فرآیند شارژ را قطع کند تا باتری دچار خرابی نشود.
  3. عملیات شارژ و دشارژ بیش از حد باتری ممکن است با مشکلاتی همراه باشد و عمر آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
  4. دمای محیطی که یو پی اس در آن قرار دارد باید به اندازه باشد. اگر دما بسیار بالا باشد به مرور زمان دستگاه یو پی اس با خرابی همراه خواهد بود.

خرید شارژر باتری ups

برای خرید شارژ باتری یو پی اس باید عواملی از قبیل، نوع دستگاه، نوع باتری، میزان ولتاژ، نیاز کاربر و … را در نظر بگیرید. همه شارژرهای باتری UPS یکسان نیستند و همانطور که گفته شد انواع مختلفی دارند. برای اطلاع از انواع مدل ها و قیمت شارژر باتری یو پی اس با کارشناسان ما در تماس باشید.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *