مقالات یو پی اس

تعمیرات یو پی اس راهنمای جامع

تعمیرات یو پی اس

بسیاری از شرکت ها بیمارستان ها کارخانه ها و… از تجهیزات برقی بسیار گران قیمت استفاده می کنند و با آن سر و کار دارند. خطرات بسیاری مانند نوسانات برقی وجود دارند که می توانند به آن ها آسیب وارد کنند و در این عین ممکن است با هزینه تعمیر بسیار بالایی رو به رو شوید.

برای رفع چنین مشکلی شما می توانید از یو پی اس ها UPS استفاده کنید، دستگاه یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی می باشد که در صورت قطع برق، برق مصرفی شما را بدون وقفه تامین می کند. این دستگاه ها بین برق شهری و تجهیزات برقی مصرف کننده قرار می گیرد.

همانطور که گفتیم دستگاه های یوپی اس باعث می شوند در صورت قطع برق، برق مصرفی شما بدون وقفه تامین شود و  همچنین نرمال سازی جریان برق را بر روی دستگاه و تجهیزات برقی انجام می دهد. یو پی اس ها در هنگام قطع برق به هیچ عنوان خاموش نخواهند شد.

شرایط استاندارد نصب و راه اندازی دستگاه یو پی اس

محل نصب این دستگاه ها باید عاری از گرد و خاک و آلودگی باشد و همچنین علاوه بر استحکام بالا از سیستم تهویه مناسب نیز بر خوردار باشد، در صورتی که این شرایط را دارا نباشد سیستم ما ممکن است با مشکلاتی رو ب رو شود. این شرایط شامل:

رطوبت: همان طور که گفتیم رطوبت باعث خرابی دستگاه ها می شود به همین علت باید به محل نصب آن توجه داشت.

دما: یکی دیگر از این عوامل دما می باشد زیرا اگر از حد استاندارد بالا رود، باعث کاهش عملکرد سیستم می شود.

تابش نور خورشید: از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری شود.

محل قرار گیری دستگاه: دستگاه یو پی اس و استابلایزر نباید در محل هایی قرار بگیر که اشتعال زا باشد پس باید در انتخاب محل مناسب دستگاه بسیار دقت شود.

مراحل کار تعمیرات یو پی اس

به طور قطع می توان گفت نصب و راه اندازی یو پی اس ها تا حد زیادی به توان مصرفی آن دستگاه بستگی دارد. به همین علت مصرف کننده می تواند یو پی اسی که توان مصرفی کمی دارد را با استفاده از دفترچه نصب کند ولی برای یو پی اس هایی با توان مصرفی بالا قطعا باید توسط کارشناسان نصب شوند.

یو پی اس

یکی از دلایل روشن نشدن یو پی اس می تواند به علت خراب شدن رابط باتری یو پی اس باشد. مشکل خراب شدن رابط باتری یو پی اس یک مشکل رایج در میان یوپی اس ها می باشد. در برخی مواقع به اشتباه تصور می شود که باتری یو پی اس خراب و از کار افتاده شده است، اما اشکال ممکن است فقط در رابط ups شما باشد.

  • ابتدا در پوش را بردارید
  • هنگامی که باتری از رابط جدا شد پس از بررسی وضعیت رابط در صورت نیاز اقدامات را برای تعویض رابط باتری یو پی اس محیا کنید.

همانگونه که مشاهده میکنید در این یو پی اس قسمت منفی رابط کاملا خورده شده و آسیب دیده است. این وضعیت سبب از بین رفتن تماس بین باتری و سیستم خواهد شد ( این وضعیت همچنین سبب گرم شدن موضعی خواهد شد).

یک رابط خوب را می توان از دیگر یو پی اس های از کار افتاده جدا کرد و از آن در شرایط مشابه استفاده کرد، با استفاده از یک سیم عملیات تعویض رابط را تکمیل نمایید.

باتری دوباره در دستگاه قرار گرفته و دستگاه تست باتری یو پی اس نتیجه ی مطلوبی را به ما نشان دهد.

تعویض باتری یو پی اس

اگر سیم کشی یو پی اس سالم بوده و هیچ گونه ایرادی در برد الکترونیکی یو پی اس دیده نشد احتمالا مشکل از باتری یو پی اس است. تعویض باتری یو پی اس به شکل زیر انجام میگیرد.

این نوع باتری یکی از قدیمی ترین باتری های یو پی اس است . باتری مناسب برای این یو پی اس باتری 12 ولت می باشد.

باتری یو پی اس

در این دستگاه یو پی اس باتری جدید را نمی توان به طور مستقیم به دستگاه متصل کرد. زیرا کانکتور کاملا پوسیده شده است. اگر هیچ کانکتور یدکی در دسترس نباشد باید آن ها را قطع و سیم را به طور مستقیم به یو پی اس متصل کرد.

تعمیر برد الکترونیکی یو پی اس

مدار الکتریکی یو پی اس یا برد الکترونیکی آن بسیار حساس بوده و در ولتاژهای بسیار نامتعارف ممکن است دچار سوختگی شود. تعمیر برد الکترونیکی یو پی اس بدون مرحله ی عیب یابی تقریبا غیر ممکن است. بعد از عیب یابی برد الکترونیکی یو پی اس ممکن است مشخص شود که اشکال یو پی اس از سوختگی خازن آن است. مشکل دستگاه یو پی اس apc ممکن است این باشد که  شارژر باتری دستگاه خراب باشد .

روش عیب یابی باتری یو پی اس به این صورت است که دستگاه پس از رفتن روی باتری خاموش میشد پس از بررسی باتری توسط تعمیر کار مشخص شد که ولتاژ آن تا ۱ ولت کاهش پیدا کرده که این عیب مربوط شارژر میباشد.

مرحله ی اول :در مرحله اول پنل پشتی را باز می کنیم . طبق تصویری که مشاهده می کنید باید کمی نیرو وارد کنید تا پنل عقب از جای خود خارج شود.

مرحله ی دوم :بعد ازبلند کردن صفحه و قطع سیم قرمز و سیاه باتری، شما می دانید که کاور بالایی به وسیله سیم به آن وصل است هنگام دمونتاژ از جدا بودن سیم های باتری از کاور بالایی مطمئن شوید.

مرحله ی سوم :مدارپنل جلو که دکمه پاور ونشانگر های LED وجود دارند به وسیله خارهایی به پنل وصلند با احتیاط جدا کنید.

مرحله ی چهارم :حذف مدار در پنل جلو

مرحله ی پنجم :حذف صفحه اصلی. آن با دو پیچ که به کاور زیری بسته می شود، صفحه اصلی با خازن معیوب قسمت شارژر، مطمئن شوید که شما را متوجه قطب این خازن می کند.

مرحله ی ششم :خازن را با یک مشخصات مشابه یا بهتر جایگزین کنید .پس از واحد مونتاژ آن را به برق متصل کنید و اندازه گیری ولتاژ در پایانه های باتری بدون متصل کردن باتری امتحان کنید، باید تقریبا حدود ۱۳٫۶ ولت باشد .

در پایان

همانطور که میدانید شما در ابتدا باید بسیار در نگهداری دستگاه یو پی اس خود کوشا باشید در صورت خرابی این دستگاه ها حتما آن را به مراکز معتبر و پیش متخصصین  ببرید. از این که به طور سر خود دستگاه  را باز و تعمیر کنید  جدداخوداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.