ایمن یو پی اس
جستجو کردن

تعویض باتری یو پی اس

تعویض باتری یو پی اس
آنچه در این مقاله می خوانید

کلمه UPS مخفف کلمه Uninterruptible power supply است که در حقیقت منبع جریان بدون وقفه نام دارد. دستگاه یو پی اس در بیشتر مکان ها مانند بیمارستان ها یا شرکت های صنعتی و تجاری برای تامین انرژی الکتریکی بسیار ضروری است.

وظیفه این دستگاه الکتریکی جلوگیری از نویز و ایجاد اختلال در جریان برق است. دستگاه یو پی اس به کمک باتری در هنگام اتصال به برق شهری، انرژی را ذخیره می کند در هنگام قطع برق از شارژ باتری یو پی اس برای تامین برق تجهیزات الکتریکی استفاده می کنند. بنابراین یکی از مهمترین نکات در هنگام استفاده از دستگاه تعمیر و تعویض باتری یو پی اس است.

تعویض باتری یو پی اس باید به موقع انجام شود تا از آسیب رساندن به سایر قسمت های دستگاه جلوگیری شود. تعمیر و تعویض باتری یو پی اس باید توسط متخصصان انجام شود. در صورتی که خودتان قصد تعویض باتری را دارید، بهتر است نکاتی را رعایت کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

آیا تعویض باتری یو پی اس امکان پذیر است؟

اگر پس از مدت‌ها کار نکردن با دستگاه یو پی اس، دچار خرابی شد، نیازی به نگرانی نیست. اکثر خرابی های دستگاه یو پی اس مربوط به باتری آن است. تنها کافی است باتری را تعمیر یا تعویض کنید. خرید باتری یو پی اس بسیار ارزان‌تر از خرید خودِ یک دستگاه UPS است. بنابراین کافیست باتری یو پی اس را تعویض کنید تا دستگاه مجددا مثل روزهای اول خود کار کند.

شاید برایتان سوال باشد که آیا خودتان هم میتوانید تعویض باتری یو پی اس را انجام دهید؟ پاسخ مثبت است. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل تعویض باتری UPS را گام به گام پیش برویم.

آموزش تعویض باتری یو پی اس

چگونه بفهمیم یوپی اس ما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد؟

چگونه بفهمیم یوپی اس ما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد؟
آموزش تست باتری یو پی اس

در قدم اول باید ابتدا بفهمیم که باتری یو پی اس ما نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. در صورتی که هر یک از موارد زیر را در کار با یو پی اس مشاهده کردید، سریعا دستگاه را خاموش کنید و با کارشناس تماس بگیرید:

 1. یک صدای غیرمعمول یا مداوم: اگر صدای غیرمعمول از دستگاه شنیدید شاید یک قطعه تحت فشار قرار گرفته است.
 2. گرما و داغ شدن بیش از حد دستگاه: زمانی که فن دچار آسیب شده است نمیتواند دستگاه را خنک کند.
 3. بوی سوختگی نامتعارف: اگر باتری، برد مدار یا فیوز در حال خراب شدن باشند، بوی سوختگی میدهد.
 4. بوق ممتد دستگاه: در این شرایط احتمالا باتری نیاز به شارژ مجدد، تعویض و یا تنظیم مجدد پارامترهای داخلی را دارد.
 5. برق در خروجی یو پی اس وجود ندارد: باید کارشناسی شود. به احتمال زیاد باتری نیاز به شارژ مجدد یا تعویض دارد و یا شاید مدارهای داخلی یو پی اس آسیب دیده است.
  باتری ups کرکره برقی

بهترین زمان برای تعویض باتری یو پی اس کدام است؟

باتری های یو پی اس معمولا 1 تا 2 سال عمر مفید دارند. اگر در هنگام کار دستگاه یو پی اس است، تجهیزات شما دچار قطعی برق شوند نشان دهنده خسته بودن باتری دستگاه است و باید سریعا تعویض گردد.

زمان تعویض باتری یو پی اس

اگر حالتی اتفاق افتاد که سیستم یو پی اس ناگهان خاموش شد و یا باتری یو پی اس شارژ نمیشد، قطعا خرابی از باتری یو پی اس است. موارد آلارم زیر را در نظر بگیرید و با توجه به آن تشخیص دهید که آیا باتری خراب است یا خیر.

 1. صدای BIB در هر 10 ثانیه: مدبای پس
 2. صدای BIB بطور مداوم: حالت خطا
 3. صدای BIB 2 بار در هر ثانیه: اضافه بار
 4. صدای BIB هر 4 ثانیه: مد باتری
 5. صدای BIB هر ثانیه: شارژ کم باتری

نکات مهم در زمان تعویض باتری یو پی اس

نکات مهم در زمان تعویض باتری یو پی اس
چه مواردی در UPS باید مرتب چک بشود؟

قبل از اینکه اقدام به تعویض باتری یو پی اس کنید، بهتر است نکاتی را بدانید. این نکات به شما کمک می کنند که با آگاهی کامل فرآیند تعویض را انجام داده و در حین کار مرتکب خطا و اشتباه نشوید.

 1. قبل از نصب حتما درون محفظه ها را تمیز و گردگیری کنید. اگر خوردگی وجود دارد با جوش شیرین برطرف نموده و کابل ها را مجددا علامتگذاری کنید.
 2. مطمئن شوید که اتصالات را به درستی بسته اید. برای جلوگیری از هرگونه خطا یک نفر تمامی اتصالات را برسته و نظارت کامل داشته باشد تا از بروز هرگونه خطا جلوگیری شود.
 3. زمان بستن باتری، هر باتری برق DC دارد. اگر تعداد باتری ها زیاد شود احتمال برق DC دور از انتظار نیست. پس برای جلوگیری از آسیب کار را با بیش از 6 باتری یو پی اس شروع نکنید.
 4. در هر مرحله از نصب یا تعویض باتری ها مطمئن شوید که اتصالات محکم هستند. زیرا هر اتصال غلط یا سل باعث جریان کشی های خطرناکی خواهد شد. برای محک شدن اتصالات حتما از واشرهای مخصوص در زمان نصب و تعویض استفاده کنید.
 5. زمانی که کار به پایان رسید، قبل از اینکه استارت بزنید از درست بستن اتصالات اطمینان خاصل کنید.
  تفاوت باتری ماشین و باتری یو پی اس

مراحل تعویض باتری یو پی اس

نحوه تعویض باتری یو پی اس
نحوه نصب باتری یو پی اس

حال که زمان تعویض باتری یو پی اس رسیده است بهتر است گام به گام آموزش ما را دنبال کنید تا کار به درستی پیش رود:

 1. در مرحله اول پیچ های پست دستگاه یو پی اس را باز کنید.
 2. پس از اینکه پیچ ها باز شد نمای داخل دستگاه را خواهید دید.
 3. باتری را مشاهده می کنید که در جای خود توسط یک گیره قرار گرفته است. به آرامی و احتیاط پیچ های دو طرف گیره را باز کنید.
 4. کابل های به رنگ های قرمز (مثبت) و مشکی (منفی) به باتری متصل هستند. اطمینان حاصل کنید که دستگاه به برق نیست و کابل ها را از باتری جدا کنید.
 5. باتری را برداشته و سپس باتری جدید را جایگزین باتری قبلی کرده، کابل ها را مجددا وصل کنید و گیره ها را مانند حالت اولیه ببندید.

نکته: قبل از اینکه باتری جدید را جایگزین کنید به کمک ولتاژسنج بررسی کنید که ولتاژ باتری جدید متناسب با ولتاژ دستگاه است. همچنین در هنگام خرید میتوانید از فروشنده ولتاژ باتری را بپرسید. ولتاژ باتری روی 12 مناسب است اگر هم مقداری بیشتر بود مشکلی ایجاد نمی شود.

6. پس از نصب باتری جدید درپوش دستگاه یو پی اس را ببندید و دکمه پاور را بزنید تا از صحیح کار کردن دستگاه مطمئن شوید.

نحوه بستن باتری یو پی اس

بستن باتری یو پی اس به علت تفاوت در مدل های مختلف، ممکن است کمی متفاوت باشد. با این حال، در اکثر مدل های یو پی اس، شما می توانید باتری را با دنبال کردن این مراحل بسته بندی کنید:

 • قطع برق ورودی: در ابتدا، باید هر نوع برق ورودی را که به یو پی اس متصل است را قطع کنید.
 • خاموش کردن دستگاه: قبل از هر کاری، یو پی اس را خاموش کنید تا از بروز هرگونه صدمه جانبی به دستگاه جلوگیری شود.
 • باز کردن محفظه باتری: معمولاً باتری در قسمت پشتی یو پی اس قرار دارد و برای دسترسی به آن، باید محفظه باتری را باز کنید.
 • جدا کردن باتری: پس از باز شدن محفظه باتری، باید باتری را از دستگاه جدا کنید. برای این کار، ممکن است نیاز به فشار دادن یک دکمه یا حرکت دادن یک سوئیچ داشته باشید.
 • بستن محفظه باتری: پس از جدا کردن باتری، باید محفظه باتری را دوباره ببندید.
  باتری UPS آسانسور

لطفاً در هنگام بستن باتری یو پی اس، به دقت دستورالعمل های تولید کننده را دنبال کنید و از بروز هرگونه خطا جلوگیری کنید.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *