مقالات یو پی اس

عیب یابی یو پی اس

منبع تغذیه بدون وقفه که به نام یو پی اس یا پشتیبان باتری نیز شناخته می شود، یک وسیله الکتریکی است که منبع تغذیه بار را در هنگام قطع برق تامین می کند. یو پی اس مدتاً برای تأمین برق پایدار و بدون وقفه برای رایانه های شخصی، تجهیزات جانبی، تجهیزات مخابراتی سیستم شبکه یا سایر تجهیزات الکترونیکی قدرت و غیره استفاده می شود.

یو پی اس ها وسیله­های بسیار حساسی هستند. اگر برای این دستگاه ها اتفاقی رخ دهد یا مشکلی داشته باشد به سرعت از کار افتاده می شوند و دیگر دستگاه های برقی را پشتیبانی نخواهد کرد. در اکثر اوقات معمولا یو پی اس ها مشکل حادی ندارند و با یک تعمیر جزئی دوباره به کار خواهند افتاد.

آموزش تعمیر یو پی اس

در صورتی که مشکل جزئی باشد، در این هنگام شما می توانید خودتان عیب یابی دستگاه را انجام دهید پایه و اساس عیب یابی یو پی اس ، عیب یابی قطعه ای می باشد.  در این مقاله می خواهیم با چند روش عیب یابی یو پی اس شما را آشنا کنیم.

عیب یابی یو پی اس ها

با توجه به انواع مختلف ups مانند یو پی اس انلاین ، یو پی اس افلاین ، یو پی اس لاین اینتراکتیو و ساختار متفاوت هر کدام در ادامه به عیب یابی یو پی اس ها آشنا میشویم:

در این قسمت با چند قسمت عیب یابی یو پی اس ها آشنا می شویم:

  1. یو پی اس روشن نمی شود یا خروجی وجود ندارد

یکبار دکمه ON را فشار دهید تا یو پی اس روشن شود. لطفاً توجه داشته باشید که صفحه LCD ممکن است حتی با خاموش بودن UPS روشن باشد. علت دیگر می تواند این باشد که به برق شهری وصل نیست، مطمئن شوید که کابل برق به طور ایمن به واحد و منبع تغذیه برق وصل شده باشد.

  1. قطع کننده مدار ورودی قطع شده است:

بار وارد شده به یو پی اس را کاهش دهید، تجهیزات غیر ضروری را جدا کنید و مدارشکن را دوباره تنظیم کنید.

اختلال در قطع کننده مدار ورودی

  1. دستگاه ولتاژ برق ورودی بسیار کم یا بدون ولتاژ ورودی را نشان می دهد:

با وصل کردن لامپ، منبع تغذیه برق UPS را بررسی کنید. اگر نور آن بسیار کم است، مجددا ولتاژ برق را بررسی کنید. دوشاخه اتصال باتری به طور صحیح وصل نشده است، مطمئن شوید که تمام اتصالات باتری ایمن هستند.

  1. یو پی اس یبا استفاده از باطری خود در حال کار است، در حالی که به برق شهری وصل است:

قطع کننده مدار ورودی قطع شده است. میتواند علت آن ولتاژ ورودی بسیار بالا یا بسیار کم باشد که باعث انحراف آن میشود. شما باید بار وارد شده به UPS را کاهش دهید، تجهیزات غیر ضروری را جدا کنید و مدار قطع شده را دوباره تنظیم کنید.

  1. چراغ خطای LED روشن شده است:

برای کمک بیشتر با پشتیبانی یو پی اس خود تماس بگیرید، مراقب باشید که پیام خطای دقیق روی صفحه نمایش LCD را یادداشت کنید.

روشن شدن چراغ خطای LED

  1. LED تعویض باتری روشن می شود:

باتری شارژ ضعیفی دارد اجازه دهید باتری حداقل چهار ساعت شارژ شود، سپس یک خودآزمایی انجام دهید. اگر بعد از شارژ مجدد مشکل برطرف نشد، باتری را تعویض کنید.

علت بعدی می تواند باتری جایگزین به درستی وصل نشده است. مطمئن شوید که کانکتور باتری به طور ایمن وصل شده است.

  1. یو پی اس پیغام خطای سیم کشی محل را نمایش می دهد

خطاهای سیم کشی شناسایی شده شامل زمین نا مناسب، معکوس شدن قطبیت و مدار خنثی بیش از حد است. اگر UPS نشان دهنده ایراد سیم کشی محل است، از یک برقکار خبره بخواهید سیم کشی ساختمان را بررسی کند.

اگر شما در حال بهره برداری از زیرساخت های قدیمی هستید یا به دنبال بهینه سازی طول عمر تجهیزات جدیدتر هستید، برخی از رایج ترین قطعات UPS را که مستعد خرابی هستند در نظر بگیرید و بیشتر  مراقب آن­ها باشید.

باتری ها:

به عنوان قلب هر سیستم UPS ، باتری ها نیاز به بررسی های منظم دارند تا اطمینان حاصل شود که برای محافظت از سیستم های حیاتی مناسب هستند. از انواع باتری ups میتوان به باتری سیلد اسید ، باتری نیکل کادمیوم ، باتری سیلد اسید ژل اشاره کرد.

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس

صرف نظر از سن آنها، باتری ها باید به عنوان بخشی از بازدید از PM که شامل آزمایش امپدانس یا رسانایی و همچنین ارزیابی عملکرد و ارزیابی هرگونه ضعف احتمالی است، به صورت شش ماهه بازرسی شوند.

خازن ها:

دستگاه نسبتاً ساده ای که انرژی الکتریکی را ذخیره و آزاد می کند، خازن ها از نظر اندازه و نوع متفاوت هستند و معمولاً هر 5 تا 7 سال یکبار باید تعویض شوند.

یک یو پی اس معمولی حاوی دوازده یا چند خازن است که وظیفه صاف کردن و فیلتر کردن نوسانات ولتاژ را بر عهده دارند. با این حال، از آنجایی که خازن ها در طول زمان تخریب می شوند، بازرسی سالانه به بهینه سازی عملکرد آنها و افزایش طول عمر آنها کمک می کند.

فن ها:

برخی از فن های UPS ممکن است برای 10 سال استفاده مداوم عملکرد خوبی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر می توانند برای مدت کوتاهی قبل از قفل شدن یا از کار افتادن کار کنند. محدودیت‌های الکتریکی یا مکانیکی و یاتاقان‌های توپی خشک شده مشکلات رایجی هستند که می‌توانند منجر به خرابی فن و متعاقب آن گرم شدن بیش از حد UPS شوند.

فیلترها:

هنگامی که گرد و غبار یا سایر پوشش ها فیلترهای هوا را مسدود می کنند، UPS ها نیز مستعد گرم شدن بیش از حد (و خاموش شدن) هستند. از آنجایی که تعویض فیلترها جزء ارزان قیمت یک برنامه تعمیر و نگهداری موثر یو پی اس است، باید به صورت ماهانه آنها را بررسی کرد و در صورت نیاز تغییر داد.

فیلتر های هوای یو پی اس

اتصالات:

بازدید سالانه PM به یک تکنسین خدمات آموزش دیده این فرصت را می دهد تا UPS و کابینت باتری را از نظر اتصالات داخلی شل که می تواند ناشی از ماشین آلات واقع در نزدیکی واحد یا ارتعاشات ساختمان باشد، بررسی کند.

منابع تغذیه:

حتی منابع تغذیه اضافی نیز می توانند تحت تأثیر نوسانات ولتاژ ورودی قرار گیرند که می تواند منجر به استرس و گرمای بیش از حد شود. با این حال، بازرسی منظم می تواند مشکلات بالقوه را قبل از اینکه باعث خرابی شود، شناسایی کند.

کنتاکتورها:

همچنین کنتاکتورهای UPS مستعد گرد و غبار هستند و امکان دارد کثیف شوند، باید مرتباً بازرسی و تمیز شوند. در حالی که واضح است که قطعات UPS به دلایل مختلف مستعد خرابی هستند، سرمایه گذاری در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه با یک ارائه دهنده خدمات حرفه ای و ماهر به میزان قابل توجهی خطر خرابی و فاجعه احتمالی را کاهش می دهد.

در پایان

یو پی اس ممکن است با مشکلاتی رو برو شود اگر مشکل حاد نباشد امکان این که شما خودتان بتوانید آنها را رفع کنید وجود دارد، در این قسمت از مقاله شما را با برخی از مشکلات عادی که یک یو پی اس امکان دارد اتفاق افتد آشنا کرده ایم.

با این وجود باز هم امکان دارد شما خودتان نتوانید که مشکل یو پی اس خود را حل کنید برای همین بهتر است در این هنگام با تعمیرکار یو پی اس خود مشکل را در میان بگذارید. همچنین در صورتی که مایل به خرید دستگاه یو پی اس هستید حتما از کارشناسان مربوطه مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.