ایمن یو پی اس
جستجو کردن

علائم خرابی باتری يو پی اس

خرابی باتری ups و علائم آ«
آنچه در این مقاله می خوانید

يو پی اس، يك منبع تغذیه بدون وقفه است و خرابی باتری، يكی از مشكلات رايج در اين دستگاه محسوب می شود. از آنجايی ‌كه يو پی اس از لوازم الكتريكی محافظت میكند، بايد در كنترل و نگهداری آن كوشا بود. با خراب شدن باتری، يک سری علائم در دستگاه ظاهر می شود كه با شناخت اين علائم، می توان هر چه سريع‌تر نسبت به حل اين مشكلات اقدام نمود. ايمن يو پی اس، در این مقاله به معرفی علائم خرابی باتری می پردازد؛ پس تا انتها ما را همراهی کنید.

يو پی اس (ups) چيست؟

يو پی اس مخفف عبارت Uninterruptible power supply است. عملكرد اين دستگاه بدين صورت است كه به ذخيره برق در باتری پرداخته و آن را به ولتاژ استاندارد مورد نياز تبديل میكند تا در زمان قطع شدن برق شبکه شهری، دیزل ژنراتور و هر نوع منبع تغذیه دیگری، برق مصرف‌كننده‌ها را تامين كند.

يو پی اس چه كاربردی دارد؟

استفاده از ups و کاربرد های آن
UPS به عنوان منبع تغذیه ی اضطراری یا برق اضطراری کاربرد دارد

دستگاه UPS برق سالم و بی وقفه وسايل و تجهيزات الكتريكي، از جمله کامپیوتر ساده خانگی، دوربین مداربسته و یا تجهیزات حساس شبکه، اتاق‌های سرور، تجهیزات الکترونیکی صنعتی، آزمایشگاهی و بیمارستانی را تامين می كند. در واقع يو پی اس به علت اينكه هيچ‌گاه خاموش نمی شود و تحت تاثير نوسانات قرار نمی گيرد، می تواند از اين لوازم الكتريكی محافظت كرده و مانع از آسيب ديدن آن‌ها شود.

برای مطالعه بیشتر درباره باتری یو پی اس مقالات زیر را مطالعه کنید:

علائم خرابی باتری یو پی اس

يكی از مشكلاتی كه امكان دارد برای دستگاه يو پی اس شما رخ دهد، خراب شدن باتری آن است. از باتری برای تثبیت انرژی و تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن و روشنایی استفاده میشود. برای اين‌كه به خرابی باتری پی ببريد، بايد به يك سری از علائمی كه در يو پی اس ديده میشود دقت كنيد. در ادامه به معرفی تعدادی از علائم خرابی باتری میپردازيم:

  بهترین یو پی اس مناسب برای دستگاه‌های اتو آنالایزر
بررسی علائم خرابی باتری یو پی اس(ups)
مراقبت صحیح یکی از بهترین راهکار ها برای جلوگیری از خرابی است
  • شارژ نشدن درست باتری يو پی اس

اگر مشاهده كرديد كه باتری يو پی اس شما به‌درستی شارژ نمیشود، نشان می‌دهد كه باتری آن خراب شده است. ابتدا بايد مسيرهای شارژ را چك كنيد و اگر با اين كار باز هم مشكلتان حل نشد، بايد به فكر راه‌ حلی اساسی باشيد.

  • روشن نشدن چراغ هشدار

روشن نشدن چراغ ال ای دی در باتری های يو پی اس، يک علامت اخطار جدی محسوب میشود؛ بنابراين بايد به بررسی باتری بپردازيد و در صورت خرابی و وجود مشكل در آن، هر چه زودتر اقدام به حل مشكل كنيد.

  • روشن نشدن يو پی اس

روشن نشدن دستگاه يو پی اس، به صورت واضح نشان‌دهنده خرابی باتری آن است. بايد يک بررسی اوليه انجام داده و عيب‌يابی كنيد. ممكن است فقط يک مشكل جزئی وجود داشته باشد و باتری به طور كامل خراب نشده باشد و با رفع مشكل به وجود آمده، باتری مجدد روشن شود.

  • نمايش پيغام خطا

اگر روی باتری يو پی اس با پيغام خطا مواجه شديد، بايد آن را يک هشدار جدی تلقی کنید. ابتدا بايد برای رفع مشكل به وجود آمده تلاش كنيد و در صورتی كه مشكل حل نشد، بايد باتری را كلا عوض كنيد.

  • روشن نشدن چراغ تعويض باتری

يكی ديگر از علائم خرابی باتری يو پی اس، روشن نشدن چراغ تعويض باتری است كه از جمله علائم اصلی به شمار می رود.

دلايل خرابی باتری یو پی اس UPS

علت از کار افتادن باتری ups
یکی از مهمترین دلایل خرابی باتری یو پی اس عدم دمای مناسب محیط است

دمای بالا، دشارژ طولانی مدت و لرزش باعث خراب شدن سريع‌تر باتری شده و منجر به تشکیل رسوب و اتصال کوتاه می شود. يكی ديگر از دلايل تخريب باتری UPS، سولفاته شدن آن است. اگر باتری يو پی اس، بيشتر از 6 ماه در مكانی قرار گرفته و انبار شود، سولفات سرب باعث سخت و چگال شدن صفحات می شود؛ در نتيجه توانايی شارژ شدن باتری کاهش می‌یابد. حتی ممكن است باتری كلا شارژ نشده و به‌طور كامل از بين برود.

  چگونه متوجه نوسان برق شویم؟

طول عمر مفيد باتری يو پی اس

در صورتی كه شما يک دستگاه يو پی اس باكيفيت داشته باشید و در نگهداری آن نيز كوشا باشيد، می توانيد حدود 4 تا 5 سال از اين دستگاه استفاده كنيد.

روش تشخيص خرابی باتری یو پی اس

راه های تشخیص خرابی باتری
با شناخت علائم خرابی باتری نسبت به تعمیر آن اقدام کنید

يكی از روش‌هايی كه میتوان به كمك آن خرابی باتری يو پی اس را تشخيص داد، قطع ورودی برق شهر یو پی اس است. در صورتیكه يو پی اس بتواند برق خروجی را تامین کند، متوجه خواهيم شد كه باتری سالم است؛ اما اصولی‌ترین روش تشخیص خرابی باتری یو پی اس ، استفاده از باتری تستر است.

خرابی باتری با چه علائمی در دستگاه UPS ظاهر می شود؟

معمولا يو پی اس در مجاورت وسايل برقی قرار میگيرد و بين برق شهری و وسيله برقی مورد استفاده، به‌عنوان منبع تغذيه عمل میكند. اين دستگاه هم به نرمال‌سازی جريان برق مي‌پردازد و هم از آسيب رسيدن به دستگاه‌ها و تجهیزات حساس جلوگيری میكند. با توجه به اهميت اين دستگاه، بايد با شناخت علائم خرابی باتری UPS و اقدام به تعمير يا تعويض آن، در نگهداری و حفظ اين دستگاه كوشا باشيم. خرابی باتری با علائمی مثل شارژ نشدن درست باتری، روشن نشدن چراغ هشدار و چراغ تعويض باتری و روشن نشدن UPS ظاهر میشود. سايت ايمن يو پی اس راهنمای شما در تشخيص علائم خرابی باتری خواهد بود.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *