مجله

یوپی اس » مجله » مقالات استابلایزر » استابلایزر برق

استابلایزر برق

استابلایزر برق
آنچه دراین مقاله می خوانید

چه در مورد برق، الکتریسیته و ولتاژ اطلاعات داشته باشید یا خیر؟ یک نکته‌ی عمومی را به‌طوریقین می‌دانید «هر وسیله‌ی برقی متناسب با قطعات داخلی‌اش نیاز به یک ولتاژ داشته و براساس یک  میزان الکتریسیته مشخص طراحی شده است.» اگرچه برخی از دستگاه‌ها به کاربرد و حساسیت‌شان دارای تلورانس هستند با این‌حال میزان نوسان بین 5 تا 10 درصد را می‌توانند تحمل کنند.

از این‌رو بسیاری از کسب‌وکارها و حتی منازل برای جلوگیری از کاهش عمر و آسیب دیدن وسایل برقی و الکترونیکی از دستگاه استابلایزر برق استفاده می‌کنند که دارای سه مدل خانگی، تک فاز، صنعتی یا سه فاز است. با توجه به اهمیت استابلایزر برق، ما در این مقاله از ایمن یو پی اس قصد داریم تا شما را با این تثبیت‌کننده ولتاژ بیشتر آشنا کنیم. چنانچه در این رابطه سوالی ذهنتان را به خود مشغول ساخته، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ پرسش‌های خود برسید.

استابلایزر برق چیست؟

استابلایزر برق (stabilizer) که با نام تثبت‌کننده ولتاژ در بازار نیز شناخته می‌شود، وظیفه‌ی کنترل افزایش، کاهش و شوک ناگهانی ولتاژ را برعهده دارد؛ به عبارت ساده‌تر استابلایزر برق، یک دستگاه الکترونیکی است و این تضمین را به شما می‌هد که وسیله برقی مدنظر شما از یک جریان بی‌نوسان الکتریسیته تغذیه کند. افت یا افزایش و همچنین نوسان‌های ناگهانی در پشت این استابلایزر باقی می‌ماند و آنچه به وسیله برقی شما مثلا یخچال، تلویزیون و غیره می‌رسد، یک جریان الکتریسیته صاف، دقیق و بدون مشکل است. این دستگاه علاوه بر کنترل نوسانات ولتاژی مزایایی دیگری دارد که عبارتند از:

  • ثابت سازی نوسانات ولتاژی برق شهری
  • افزایش میزان عمر و راندمان دستگاه‌های برقی
  • محافظ از اتصالی در خروجی یا مدار داخلی استابلایزر
  • پایین آمدن هزینه‌ی برق مصرفی
  • محافظت از نوسانات لحظه‌ای، جهش یا اسپیک پالس و رعد‌وبرق‌های ولتاژ

استابلایزر برق چیست؟

انواع استابلایزر برق

استابلایزر برق براساس دقت، عمر، ولتاژ و کاربرد در مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند.  استابلایزر براساس کاربرد به انواع زیر دسته‌بندی می‌شود:

آشنایی با انواع استابلایزر برق

استابلایزر ها به سه مدل؛ خانگی، تک فاز و صنعتی تقسیم می شوند.

  • خانگی؛ این مدل برق شهری را روی ولتاژ ۲۲۰ یا ۲۳۰ ثابت نگه‌ می‌دارد. معمولاً مدل استابلایزر پله‌ای یا رله‌ای با آمپرهای 2 تا 32 ولت آمپر برای مصارف خانگی مناسب است.
  • تک فاز؛ عمدتاً از این مدل در دستگاه‌های حساس مانند تجهیزات بیمارستانی یا آزمایشگاهی استفاده می‌شود. استابلایزرهای سروو با توانهای 6 تا 80 کاوا از نوع تک‌ فاز هستند.
  • صنعتی یا سه فاز؛ این مدل ولتاژ را بین 380 تا 400 ولت ثابت نگه می‌دارد و برای مصرف کننده های صنعتی بکار میرود. عمدتاً مدل سروو (SERVOE) با توانهای 9 تا 600 کاوا و مدل  استابلایزر صنعتی سه فاز استاتیک برای کارگاه‌ها، صنایع مختلف، کارخانجات و… استفاده می‌شود.

آموزش طرز کار با استابلایزر

همان طور که در بخش مزایا نیز به آن اشاره شد، استابلایز برق ولتاژ جریان بالا را تعدیل و همچنین ولتاژ جریان پایین را تقویت می‌کند تا جریان الکتریسیته‌ای که به دستگاه برقی ما وارد می‌شود، متعادل و متناسب با دستگاه باشد.

استابلایزرها این کنترل جریان را با قرار دادن یک ترانس در مسیر کنترل می‌کنند؛ به عبارت بهتر استابلایزر برق به هنگام افت جریان الکتریسیته، با boost کردن جریان و به هنگام افزایش بیش از حد جریان الکتریسیته ورودی به دستگاه، با buck کردن آن جریان را متعادل می‌سازد و این حفظ تعادل با کمک یک یا چند ترانس در مدار الکترونیکی استابلایزر صورت می‌گیرد.

نکات مهم در خرید استابلایزر برق

نکات مهم در خرید استابلایزر مناسب

در خرید استابلایزر بایستی به میزان حساسیت بار این دستگاه نیز توجه داشت.

به هنگام خرید استابلایزر باید حتما به مجموع توان دستگاه‌های الکترونیکی خود توجه کنید تا دستگاه استابلایزری با توان ضعیف‌تر از این مقدار خریداری نکنید. برای به دست آوردن مجموع درست توان دستگاه‌های برقی خود می‌توانید توان هر وسیله را به طور مجزا محاسبه کنید یا از مشاوره کارشناسان ما در ایمن یو پی اس کمک بگیرید. ناگفته نماند که در ساخت استابلایزرها از انواع تکنولوژی‌های مختلف بهره می‌برند؛ بنابراین به هنگام خرید حتما نسبت به نوع فناوری استفاده شده در آن و نحوه نگهداری از آن توجه کافی داشته باشید.

اگر قصد دارید از استابلایز در مصارف نرمال خانگی استفاده کنید، استابلایزرهای رله‌ای گزینه مناسبی برای شما خواهند بود؛ چراکه برای مصارف خانگی، برای استابلایزرها به طورکلی بازه‌ای در حدود 200 VA الی 10 KVA معرفی می‌شود. این در حالی است که امکان ارائه یک بازه مشخص در زمینه صنعتی وجود ندارد و علت این امر هم وجود طیف وسیعی از ابزارآلات کارگاهی است که این امکان را از ما سلب می‌کند. در انتخاب استابلایزر برای مصارف صنعتی حتما باید پیش از خرید، از راهنمایی و مشاوره افراد متخصص کمک بگیرید.

بهترین و مطمئن‌ترین روش خرید استابلایزر

مطمئن ترین راه برای خرید استابلایزر چیست

خرید استابلایزر از فروشگاه های معتبر، بهترین و مطمئن ترین روش خرید است.

همان طور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد، استابلایزر با کنترل جریان الکتریسته به شما کمک می‌کند تا یک جریان کاملا امن و دقیق به دستگاه برقی شما وارد شود و به دلیل نوسانات برقی ناگهانی، افت و افزایش جریان ولتاژ و غیره آسیبی به آن وارد نشود. ناگفته نماند که انتخاب درست دستگاه استابلایزر نیازمند شناخت دقیق مجموع توان دستگاه‌های الکترونیکی است که برای تشخیص آن بایستی حتما از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک گرفته شود. بهترین روش خرید دستگاه استابلایزر برق، خرید اینترنتی از فروشگاه‌های مطمئنی همچون ایمن یو پی اس است. اگر چنانچه قصد خرید استابلایزر از یک فروشگاه اینترنتی مطمئن را که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است دارید، حتما به بخش خرید استابلایزر ایمن یو پی اس سری بزنید.

آموزش یو پی اس

تمامی مقالات یو پی اس و مقالات استابلایزر

عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس وجود دارد که شما باید با این ترفندها آشنا شوید...
ابعاد باتری یو پی اس

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟ Battery Council International استاندارد خاصی برای ابعاد باتری UPS تعیین...
شارژ ups

شارژ باتری ups

Ups دستگاه هایی هستند که نسبت به قطع و وصل کردن سیستم برق حساسیت دارند. باتری ups براساس نیاز...
مدل های مختلف باتری یوپی اس

انواع باتری UPS

یکی از مهمترین موارد در هنگام خرید باتری یو پی اس توجه به مدل و نوع آن است. انواع...
انواع باتری های یو پی اس

انواع باتری های یو پی اس

آشنایی با انواع باتری های یو پی اس یکی از مهمترین فاکتورهایی است که شما قبل از خرید دستگاه...
تعویض باتری یو پی اس

تعویض باتری یو پی اس

کلمه UPS مخفف کلمه Uninterruptible power supply است که در حقیقت منبع جریان بدون وقفه نام دارد. دستگاه یو...
تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس فراتر از تصور شما است و اگر فکر می کنید که...
کابینت باتری یو پی اس چیست؟

کابینت باتری یو پی اس

کابینت باتری یو پی اس بخریم یا نخریم؟ شما دو راه دارید؛ یا اینکه کابینت باتری یو پی اس...
یو پی اس آسانسور و کاربرد های آن

باتری UPS آسانسور

باتری یو پی‌ اس آسانسور چیست؟ قیمت باتری ups چقدر است؟ خرید باتری آسانسور چه مزایایی دارد؟ باتری یو...
کاربرد های ups کرکره برقی

باتری ups کرکره برقی

باتری یوپی‌اس کرکره برقی چه کاربردی دارد؟ قیمت یوپی‌اس برای کرکره برقی چقدر است؟ چه ضرورتی دارد که برای...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمن یو پی اس

گروه مهندسی ایمن یو پی اس مشاور و تامین کننده تجهیزات برق اضطراری در تهران , مشهد و سایر شهرها

نماد و مجوزها

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه