ایمن یو پی اس
جستجو کردن

استابلایزر برق

استابلایزر برق
آنچه در این مقاله می خوانید

چه در مورد برق، الکتریسیته و ولتاژ اطلاعات داشته باشید یا خیر؟ یک نکته‌ی عمومی را به‌طور یقین می‌دانید «هر وسیله‌ی برقی متناسب با قطعات داخلی‌اش نیاز به یک ولتاژ داشته و براساس یک  میزان الکتریسیته مشخص طراحی شده است.» اگرچه برخی از دستگاه‌ها به کاربرد و حساسیت‌شان دارای تلورانس هستند با این‌حال میزان نوسان بین 5 تا 10 درصد را می‌توانند تحمل کنند.

از این‌رو بسیاری از کسب‌وکارها و حتی منازل برای جلوگیری از کاهش عمر و آسیب دیدن وسایل برقی و الکترونیکی از دستگاه استابلایزر برق استفاده می‌کنند که دارای سه مدل خانگی، تک فاز، صنعتی یا سه فاز است.

با توجه به اهمیت استابلایزر برق، ما در این مقاله از ایمن یو پی اس قصد داریم تا شما را با استابلایزر برق (stabilizer) که با نام تثبت‌کننده ولتاژ در بازار نیز شناخته می‌شود بیشتر آشنا کنیم. چنانچه در این رابطه سوالی ذهنتان را به خود مشغول ساخته، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ پرسش‌های خود برسید.

استابلایزر برق چیست؟

3 نمونه از بهترین مدل های استابلایزر

استابلایزر برق (stabilizer) که با نام تثبت‌کننده ولتاژ در بازار نیز شناخته می‌شود، وظیفه‌ی کنترل افزایش، کاهش و شوک ناگهانی ولتاژ را برعهده دارد؛ به عبارت ساده‌تر استابلایزر برق، یک دستگاه الکترونیکی است و این تضمین را به شما می‌هد که وسیله برقی مدنظر شما از یک جریان بی‌نوسان الکتریسیته تغذیه کند. افت یا افزایش و همچنین نوسان‌های ناگهانی در پشت این استابلایزر باقی می‌ماند و آنچه به وسیله برقی شما مثلا یخچال، تلویزیون و غیره می‌رسد، یک جریان الکتریسیته صاف، دقیق و بدون مشکل است. این دستگاه علاوه بر کنترل نوسانات ولتاژی مزایایی دیگری دارد که عبارتند از:

  • ثابت سازی نوسانات ولتاژی برق شهری
  • افزایش میزان عمر و راندمان دستگاه‌های برقی
  • محافظ از اتصالی در خروجی یا مدار داخلی استابلایزر
  • پایین آمدن هزینه‌ی برق مصرفی
  • محافظت از نوسانات لحظه‌ای، جهش یا اسپیک پالس و رعد‌وبرق‌های ولتاژ

انواع استابلایزر برق

مدل های استابلایزر برق های خانگی، تک فاز و صنعتی سه فاز

استابلایزر برق براساس دقت، عمر، ولتاژ و کاربرد در مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند.  استابلایزر براساس کاربرد به انواع زیر دسته‌بندی می‌شود:

  استابلایزر فاراتل

استابلایزر ها به سه مدل؛ خانگی، تک فاز و صنعتی تقسیم می شوند.

  1. استابلایزر خانگی: این مدل برق شهری را روی ولتاژ ۲۲۰ یا ۲۳۰ ثابت نگه‌ می‌دارد. معمولاً مدل استابلایزر پله‌ای یا رله‌ای با آمپرهای 2 تا 32 ولت آمپر برای مصارف خانگی مناسب است.
  2. استابلایزر تک فاز: عمدتاً از این مدل در دستگاه‌های حساس مانند تجهیزات بیمارستانی یا آزمایشگاهی استفاده می‌شود. استابلایزرهای سروو با توانهای 6 تا 80 کاوا از نوع تک‌ فاز هستند.
  3. استابلایزر صنعتی یا سه فاز: این مدل ولتاژ را بین 380 تا 400 ولت ثابت نگه می‌دارد و برای مصرف کننده های صنعتی بکار میرود. عمدتاً مدل سروو (SERVOE) با توانهای 9 تا 600 کاوا مدل  استابلایزر صنعتی سه فاز استاتیک برای کارگاه‌ها، صنایع مختلف، کارخانجات و… استفاده می‌شود.

آموزش طرز کار با استابلایزر

همان طور که در بخش مزایا نیز به آن اشاره شد، استابلایز برق ولتاژ جریان بالا را تعدیل و همچنین ولتاژ جریان پایین را تقویت می‌کند تا جریان الکتریسیته‌ای که به دستگاه برقی ما وارد می‌شود، متعادل و متناسب با دستگاه باشد.

استابلایزرها این کنترل جریان را با قرار دادن یک ترانس در مسیر کنترل می‌کنند؛ به عبارت بهتر استابلایزر برق به هنگام افت جریان الکتریسیته، با boost کردن جریان و به هنگام افزایش بیش از حد جریان الکتریسیته ورودی به دستگاه، با buck کردن آن جریان را متعادل می‌سازد و این حفظ تعادل با کمک یک یا چند ترانس در مدار الکترونیکی استابلایزر صورت می‌گیرد.

نکات مهم در خرید استابلایزر برق

نکات مهم در خرید استابلایزر خانگی
در خرید استابلایزر بایستی به میزان حساسیت بار این دستگاه نیز توجه داشت.

به هنگام خرید استابلایزر باید حتما به مجموع توان دستگاه‌های الکترونیکی خود توجه کنید تا دستگاه استابلایزری با توان ضعیف‌تر از این مقدار خریداری نکنید. برای به دست آوردن مجموع درست توان دستگاه‌های برقی خود می‌توانید توان هر وسیله را به طور مجزا محاسبه کنید یا از مشاوره کارشناسان ما در ایمن یو پی اس کمک بگیرید. ناگفته نماند که در ساخت استابلایزرها از انواع تکنولوژی‌های مختلف بهره می‌برند؛ بنابراین به هنگام خرید حتما نسبت به نوع فناوری استفاده شده در آن و نحوه نگهداری از آن توجه کافی داشته باشید.

  علت نوسانات برق شهری چیست؟

اگر قصد دارید از استابلایز در مصارف نرمال خانگی استفاده کنید، استابلایزرهای رله‌ای گزینه مناسبی برای شما خواهند بود؛ چراکه برای مصارف خانگی، برای استابلایزرها به طورکلی بازه‌ای در حدود 200 VA الی 10 KVA معرفی می‌شود. این در حالی است که امکان ارائه یک بازه مشخص در زمینه صنعتی وجود ندارد و علت این امر هم وجود طیف وسیعی از ابزارآلات کارگاهی است که این امکان را از ما سلب می‌کند. در انتخاب استابلایزر برای مصارف صنعتی حتما باید پیش از خرید، از راهنمایی و مشاوره افراد متخصص کمک بگیرید.

بهترین و مطمئن‌ترین روش خرید استابلایزر

معرفی شرکت های معتبر برای خرید استابلایزر برق
خرید استابلایزر از فروشگاه های معتبر، بهترین و مطمئن ترین روش خرید است.

همان طور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد، استابلایزر با کنترل جریان الکتریسته به شما کمک می‌کند تا یک جریان کاملا امن و دقیق به دستگاه برقی شما وارد شود و به دلیل نوسانات برقی ناگهانی، افت و افزایش جریان ولتاژ و غیره آسیبی به آن وارد نشود. ناگفته نماند که انتخاب درست دستگاه استابلایزر نیازمند شناخت دقیق مجموع توان دستگاه‌های الکترونیکی است که برای تشخیص آن بایستی حتما از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک گرفته شود.

در نتیجه

بهترین روش خرید دستگاه استابلایزر برق، خرید اینترنتی از فروشگاه‌های مطمئنی همچون ایمن یو پی اس است. اگر چنانچه قصد خرید استابلایزر از یک فروشگاه اینترنتی مطمئن را که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است دارید، حتما به بخش خرید استابلایزر ایمن یو پی اس سری بزنید.

ما در این مقاله از وب سایت ایمن یو پی اس شما را با استابلایزر برق (نام تثبت‌کننده ولتاژ) آشنا کردیم. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان سؤال خاصی درباره استابلایزر برق داشتید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *