مجله

یوپی اس » مجله » مقالات استابلایزر » استابلایزر خانگی چیست؟

استابلایزر خانگی چیست؟

استابلایزر خانگی
آنچه دراین مقاله می خوانید

استابلایزر، وسیله‌ای کاربردی در منازل و یا صنایع است که تضمین می‌کند برق بدون نوسان به وسیله الکتریکی مربوطه منتقل شود؛ در نتیجه احتمال آسیب دیدن وسایل برقی با حضور چنین وسیله‌ای، تا حد بسیار زیادی کمتر می‌شود.

افزایش، افت یا شوک ولتاژی نه‌تنها باعث کاهش راندمان وسایل برقی خانگی می‌شود بلکه احتمال نیم‌سوز شدن تا سوختن کامل قطعات داخلی و حتی خود دستگاه را نیز موجب می‌شود. نیم‌سوز شدن یا سوختن وسایل برقی خانه مانند ماشین لباس‌شویی، یخچال، تلویزیون و… از تعمیر تا خرید مجدد آن هزینه‌ی گزافی را به‌همراه خواهد داشت اما با خرید استابلایزر خانگی و با یک قیمت مناسب به‌راحتی می‌توانید از کلیه وسیله‌های برقی و الکترونیکی در خانه محافظت کنید. شاید سوالاتی برای شما راجب استابلایزر خانگی مانند آیا محافظ برق با استابلایزر خانگی تفاوت دارد یا خیر؟ یا چه استابلایزری که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد؟ پیش بیاید و در ادامه جواب این سوالات را برای شما مطرح کرده‌ایم.

استابلایزر خانگی چه کاربردی دارد؟

وسایل برقی، برای دریافت طیف خاصی از انرژی الکتریکی و برق طراحی شده‌اند و همه آن‌ها نمی‌توانند با ولتاژی یکسان کار کنند. از طرفی، با توجه به محیطی که وسیله الکتریکی مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوسان مشخصی را برای اینکه بدون مشکل به عملکرد خود ادامه دهد، برای آن در نظر می‌گیرند. حال در نظر بگیرید که این نوسانات ادامه دارد بوده و یا بیش از حد تحمل دستگاه به آن وارد شوند. در نهایت زندگی روزمره مردم مختل شده و مشکلاتی به وجود خواهد آمد. در این زمان، استابلایزرها وارد عمل شده و کارایی خود را نشان می‌دهند.

موارد کاربرد استابلایزر خانگی چیست

استابلایزر خانگی در جلوگیری از نوسانات، پرش های ناگهانی برق شهری و محافظت از لوازم خانگی کاربرد دارد.

استابلایزر خانگی ولتاژ استاندارد تمام دستگاه‌ها و تجهیزات برقی خانگی را روی 220 ثابت نگه‌ می‌دارد و هرگونه نوسان یا افزایش ولتاژ را کنترل می‌کند. بدین‌ترتیب نه‌تنها راندمان وسایل برقی کاهش نمی‌یابد بلکه احتمال سوختن یا نیم‌سوز شدن آن دستگاه تقریباً به صفر می‌رسد. به‌همین خاطر خرید استابلایزر خانگی برای تثیبت ولتاژ، افزایش طول عمر لوازم برقی و عملکرد صحیح دستگاه‌ها بسیار ضروری است.

وقتی از استابلایزر استفاده نمی‌کنید، در طولانی مدت ممکن است آسیب‌هایی به دستگاه‌ها به وسیله افزایش ولتاژ وارد شود؛ برای مثال ممکن است عملکرد پیوسته وسایلی مانند یخچال، تلویزیون و دیگر وسایل خانگی را دچار انقطاع کند و یا عمر آن‌ها را کاهش دهد. همچنین گاهی اوقات ممکن است ولتاژ کمتر از حد نیاز به وسیله برسد و عملکرد آن را با مشکل مواجه کند. در چنین شرایطی، احتمال کاهش توان وسیله برقی زیاد است. کمبود ولتاژ ورودی در وسایلی که به صورت دیجیتالی کار می‌کنند، باعث اختلال در محاسبات دستگاه می‌شود.

آیا محافظ برق با استابلایزر خانگی تفاوت دارد یا خیر؟

بله، در واقع محافظ برق به‌گونه‌ای طراحی شده است که برق با ولتاژ زیاد را به دستگاه الکترونیکی نرساند و در صورت روبه‌رو شدن با ولتاژ نامناسب با قطع ولتاژ باعث خاموشی وسیله برقی می‌شود. اما استابلایزر عملکردی کاملاً متفاوت دارد، این دستگاه هرگونه نوسانی را تشخیص می‌دهد، میزان کاستی یا افزایش آن را بررسی کرده و در نتیجه بدون خاموش کردن وسیله برقی، ولتاژ ثابت و معین را به دستگاه ارسال می‌کند.

نحوه عملکرد استابلایزرها به این شکل است که جریان‌ها و ولتاژهای پایین را تقویت کرده و در مقابل، جریان ولتاژهای بالا را تا حد مطلوب تعدیل می‌کنند. این کاری است که با محافظ برق انجام نمی‌شود. این کار در استابلایزرها، با قرار گرفتن یک ترانس در مسیر جریان صورت می‌پذیرد. این ترانس‌ها که در استابلایزر قرار می‌گیرند، هم به صورت دستی عمل می‌کنند و هم به صورت خودکار. ترانس‌های رله‌ای، از نوع دستی و ترانس‌های استروو، خودکار عمل می‌کنند.

استابلایزر خانگی

انواع استابلایزر و نحوه عملکرد آنها

آشنایی با انواع استابلایزر و کارایی آنها

استابلایزر ها به سه مدل، رله، سروو، ثابت تقسیم می شود.

استابلایزرها، با توجه به نیاز ما و عملکردی که دارند،‌ به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این دستگاه‌ها، با استفاده در منازل و واحدهای صنعتی و کارگاه‌های مختلف، باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد وسایل برقی می‌شوند.

·       استابلایزر رله‌ای (Relay Stablizier)؛ پرکاربردترین استابلایزر خانگی

این استابلایزرها کاربری خانگی دارند. عملکرد استابلایزر رله‌ای، وابسته به وجود ترانس در آن و همچنین رله‌ای است که با آن ترانس را در حالت‌های مختلف قرار می‌دهند. در حالتی که نیاز به ولتاژ پایین است، باید حالت ترانس را تغییر داد و در زمان نیاز به ولتاژ بالا نیز باید حالت آن را مجددا به حالت دستی تغییر دهید. استابلایزرهای رله‌ای از نوع استابلایزر دستی هستند که توسط کاربر باید به حالت مورد نظر تغییر داده شوند.

·       استابلایزرهای سروو (Servomechanism)

ساختار این استابلایزرها، به صورت negative feedback است. این استابلایزرها، از ساختار تکنولوژیکی سروو بهره می‌برند. در مواردی که جریان ورودی زیاد باشد،‌ از مدل سروو استفاده می‌شود؛ از همین رو این استابلایزرها را بیشتر برای مراکز صنعتی استفاده می‌کنند.

رایج‌ترین استابلایزر در منازل مسکونی

استابلایزر مناسب منازل مسکونی

پر فروش ترین و مناسب ترین استابلایزر جهت استفاده در منازل مسکونی مدل رله است.

رایج‌ترین استابلایزری که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد مدل رله‌ای است که ولتاژ را در بازه 220 ولت ثابت نگه می‌دارد. این مدل از تعدادی رله الکترونیکی تشکیل شده که برای عملکرد مکانیکی سوئیچ  استفاده می‌شود. معمولاً قیمت مدل‌های خانگی استابلایزر براساس ولت آمپر مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال یک استابلایزر خانگی با 2000 ولت آمپر قیمتی بین سه تا شش میلیون تومان دارد.

برای خرید استابلایزر یا کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با سایت ایمن پو پی اس در تماس باشید.

آموزش یو پی اس

تمامی مقالات یو پی اس و مقالات استابلایزر

عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس

5 ترفند برای افزایش عمر باتری یو پی اس وجود دارد که شما باید با این ترفندها آشنا شوید...
ابعاد باتری یو پی اس

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟

رایج ترین ابعاد باتری یو پی اس کدام اند؟ Battery Council International استاندارد خاصی برای ابعاد باتری UPS تعیین...
شارژ ups

شارژ باتری ups

Ups دستگاه هایی هستند که نسبت به قطع و وصل کردن سیستم برق حساسیت دارند. باتری ups براساس نیاز...
مدل های مختلف باتری یوپی اس

انواع باتری UPS

یکی از مهمترین موارد در هنگام خرید باتری یو پی اس توجه به مدل و نوع آن است. انواع...
انواع باتری های یو پی اس

انواع باتری های یو پی اس

آشنایی با انواع باتری های یو پی اس یکی از مهمترین فاکتورهایی است که شما قبل از خرید دستگاه...
تعویض باتری یو پی اس

تعویض باتری یو پی اس

کلمه UPS مخفف کلمه Uninterruptible power supply است که در حقیقت منبع جریان بدون وقفه نام دارد. دستگاه یو...
تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس

تاثیر دما بر عمر باتری یو پی اس فراتر از تصور شما است و اگر فکر می کنید که...
کابینت باتری یو پی اس چیست؟

کابینت باتری یو پی اس

کابینت باتری یو پی اس بخریم یا نخریم؟ شما دو راه دارید؛ یا اینکه کابینت باتری یو پی اس...
یو پی اس آسانسور و کاربرد های آن

باتری UPS آسانسور

باتری یو پی‌ اس آسانسور چیست؟ قیمت باتری ups چقدر است؟ خرید باتری آسانسور چه مزایایی دارد؟ باتری یو...
کاربرد های ups کرکره برقی

باتری ups کرکره برقی

باتری یوپی‌اس کرکره برقی چه کاربردی دارد؟ قیمت یوپی‌اس برای کرکره برقی چقدر است؟ چه ضرورتی دارد که برای...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمن یو پی اس

گروه مهندسی ایمن یو پی اس مشاور و تامین کننده تجهیزات برق اضطراری در تهران , مشهد و سایر شهرها

نماد و مجوزها

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه