ایمن یو پی اس
جستجو کردن

استابلایزر خانگی چیست؟

استابلایزر خانگی
آنچه در این مقاله می خوانید

استابلایزر خانگی، وسیله‌ای کاربردی در منازل است که تضمین می‌کند برق بدون نوسان به وسیله الکتریکی مربوطه منتقل شود؛ در نتیجه احتمال آسیب دیدن وسایل برقی خانگی با حضور چنین وسیله‌ای، تا حد بسیار زیادی کمتر می‌شود.

افزایش، افت یا شوک ولتاژی نه‌تنها باعث کاهش راندمان وسایل برقی خانگی می‌شود بلکه احتمال نیم‌سوز شدن تا سوختن کامل قطعات داخلی و حتی خود دستگاه را نیز موجب می‌شود. نیم‌سوز شدن یا سوختن وسایل برقی خانه مانند ماشین لباس‌شویی، یخچال، تلویزیون و… از تعمیر تا خرید مجدد آن هزینه‌ی گزافی را به‌همراه خواهد داشت اما با خرید استابلایزر خانگی و با یک قیمت مناسب به‌راحتی می‌توانید از کلیه وسیله‌های برقی و الکترونیکی در خانه محافظت کنید. شاید سوالاتی برای شما راجب استابلایزر خانگی مانند آیا محافظ برق با استابلایزر خانگی تفاوت دارد یا خیر؟ یا چه استابلایزری که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد؟ پیش بیاید و در ادامه جواب این سوالات را برای شما مطرح کرده‌ایم.

استابلایزر خانگی چه کاربردی دارد؟

وسایل برقی، برای دریافت طیف خاصی از انرژی الکتریکی و برق طراحی شده‌اند و همه آن‌ها نمی‌توانند با ولتاژی یکسان کار کنند. از طرفی، با توجه به محیطی که وسیله الکتریکی مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوسان مشخصی را برای اینکه بدون مشکل به عملکرد خود ادامه دهد، برای آن در نظر می‌گیرند. حال در نظر بگیرید که این نوسانات ادامه دارد بوده و یا بیش از حد تحمل دستگاه به آن وارد شوند. در نهایت زندگی روزمره مردم مختل شده و مشکلاتی به وجود خواهد آمد. در این زمان، استابلایزرها وارد عمل شده و کارایی خود را نشان می‌دهند.

موارد کاربرد استابلایزر خانگی چیست
استابلایزر خانگی در جلوگیری از نوسانات، پرش های ناگهانی برق شهری و محافظت از لوازم خانگی کاربرد دارد.

استابلایزر خانگی ولتاژ استاندارد تمام دستگاه‌ها و تجهیزات برقی خانگی را روی 220 ثابت نگه‌ می‌دارد و هرگونه نوسان یا افزایش ولتاژ را کنترل می‌کند. بدین‌ترتیب نه‌تنها راندمان وسایل برقی کاهش نمی‌یابد بلکه احتمال سوختن یا نیم‌سوز شدن آن دستگاه تقریباً به صفر می‌رسد. به‌همین خاطر خرید استابلایزر خانگی برای تثیبت ولتاژ، افزایش طول عمر لوازم برقی و عملکرد صحیح دستگاه‌ها بسیار ضروری است.

  نقشه نصب استابلایزر

وقتی از استابلایزر استفاده نمی‌کنید، در طولانی مدت ممکن است آسیب‌هایی به دستگاه‌ها به وسیله افزایش ولتاژ وارد شود؛ برای مثال ممکن است عملکرد پیوسته وسایلی مانند یخچال، تلویزیون و دیگر وسایل خانگی را دچار انقطاع کند و یا عمر آن‌ها را کاهش دهد. همچنین گاهی اوقات ممکن است ولتاژ کمتر از حد نیاز به وسیله برسد و عملکرد آن را با مشکل مواجه کند. در چنین شرایطی، احتمال کاهش توان وسیله برقی زیاد است. کمبود ولتاژ ورودی در وسایلی که به صورت دیجیتالی کار می‌کنند، باعث اختلال در محاسبات دستگاه می‌شود.

آیا محافظ برق با استابلایزر خانگی تفاوت دارد یا خیر؟

بله، در واقع محافظ برق به‌گونه‌ای طراحی شده است که برق با ولتاژ زیاد را به دستگاه الکترونیکی نرساند و در صورت روبه‌رو شدن با ولتاژ نامناسب با قطع ولتاژ باعث خاموشی وسیله برقی می‌شود. اما استابلایزر عملکردی کاملاً متفاوت دارد، این دستگاه هرگونه نوسانی را تشخیص می‌دهد، میزان کاستی یا افزایش آن را بررسی کرده و در نتیجه بدون خاموش کردن وسیله برقی، ولتاژ ثابت و معین را به دستگاه ارسال می‌کند.

نحوه عملکرد استابلایزرها به این شکل است که جریان‌ها و ولتاژهای پایین را تقویت کرده و در مقابل، جریان ولتاژهای بالا را تا حد مطلوب تعدیل می‌کنند. این کاری است که با محافظ برق انجام نمی‌شود. این کار در استابلایزرها، با قرار گرفتن یک ترانس در مسیر جریان صورت می‌پذیرد. این ترانس‌ها که در استابلایزر قرار می‌گیرند، هم به صورت دستی عمل می‌کنند و هم به صورت خودکار. ترانس‌های رله‌ای، از نوع دستی و ترانس‌های استروو، خودکار عمل می‌کنند.

انواع استابلایزر و نحوه عملکرد آنها

آشنایی با انواع استابلایزر و کارایی آنها
استابلایزر ها به سه مدل، رله، سروو، ثابت تقسیم می شود.

استابلایزرها، با توجه به نیاز ما و عملکردی که دارند،‌ به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این دستگاه‌ها، با استفاده در منازل و واحدهای صنعتی و کارگاه‌های مختلف، باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد وسایل برقی می‌شوند.

  • استابلایزر رله‌ای (Relay Stablizier)؛ پرکاربردترین استابلایزر خانگی

این استابلایزرها کاربری خانگی دارند. عملکرد استابلایزر رله‌ای، وابسته به وجود ترانس در آن و همچنین رله‌ای است که با آن ترانس را در حالت‌های مختلف قرار می‌دهند. در حالتی که نیاز به ولتاژ پایین است، باید حالت ترانس را تغییر داد و در زمان نیاز به ولتاژ بالا نیز باید حالت آن را مجددا به حالت دستی تغییر دهید. استابلایزرهای رله‌ای از نوع استابلایزر دستی هستند که توسط کاربر باید به حالت مورد نظر تغییر داده شوند.

  • استابلایزرهای سروو (Servomechanism)

ساختار این استابلایزرها، به صورت negative feedback است. این استابلایزرها، از ساختار تکنولوژیکی سروو بهره می‌برند. در مواردی که جریان ورودی زیاد باشد،‌ از مدل سروو استفاده می‌شود؛ از همین رو این استابلایزرها را بیشتر برای مراکز صنعتی استفاده می‌کنند.

  استابلایزر فاراتل

رایج‌ترین استابلایزر در منازل مسکونی

استابلایزر مناسب منازل مسکونی
پر فروش ترین و مناسب ترین استابلایزر جهت استفاده در منازل مسکونی مدل رله است.

رایج‌ترین استابلایزری که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد مدل رله‌ای است که ولتاژ را در بازه 220 ولت ثابت نگه می‌دارد. این مدل از تعدادی رله الکترونیکی تشکیل شده که برای عملکرد مکانیکی سوئیچ  استفاده می‌شود. معمولاً قیمت مدل‌های خانگی استابلایزر براساس ولت آمپر مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال یک استابلایزر خانگی با 2000 ولت آمپر قیمتی بین سه تا شش میلیون تومان دارد.

مزایای استابلایزر های خانگی

1- تثبیت کننده برق شهری:

برق درون شهری دارای نوسانات بسیار زیادی می باشد به همین علت شما با استفاده از تثبیت کننده های برق می توانید راندمان کاری دستگاه های خود را افزایش دهید.

2- کاهش هزینه های مصرف برق:

افت ولتاژ برق شهری سبب آن می شود که در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند و قدرت نامی و راندمان آن را کاهش می دهد که این سبب می شود راندمان اتلاف برق بالاتر برود. استابلایزر ها با تثبیت نوسانات و جلوگیری از اتلاف جریان برق به سالم نگه داشتن وسایل خانگی کمک می کند.

نتیجه گیری مقاله استابلایزر خانگی

استابلایزر خانگی نوسان یا افزایش ولتاژ را کنترل می‌کند و به همین دلیل خرید استابلایزر خانگی برای تثیبت ولتاژ، افزایش طول عمر لوازم برقی و عملکرد صحیح دستگاه‌های خانگی بسیار ضروری است. برای خرید استابلایزر یا کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با سایت ایمن پو پی اس در تماس باشید.

سوالات متداول استابلایزر خانگی

آیا استابلایزر خانگی واقعا کار می کند؟

بله، استابلایز های خانگی ( تثبیت کننده های جریان برق خانگی) از لوازم خانگی در برابر جهش ناگهانی برق محافظت می کند. همچنین این دستگاه ها می توانند به دستگاه های شما کمک کند تا زمانی که به برق متصل نیستند، در اوج راندمان کاری خود باقی بمانند.

آیا استایلایزر همان محافظ برق است؟

خیر – محافظ های برق خانگی دارای یک برد الکترونیکی محدود می باشد و به هنگام تغییر ناگهانی ولتاژ اقدام به قطع برق می کند اما استابلایزر ها یا تغییرات در ولتاژ جریان را قطع نمی کند و آن در محدوده مشخصی قرار می دهد تا دستگاه ها آسیب نبینند.

  استابلایزر صنعتی
ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *