ایمن یو پی اس
جستجو کردن

کابینت باتری یو پی اس

کابینت باتری یو پی اس چیست؟
آنچه در این مقاله می خوانید

کابینت باتری یو پی اس بخریم یا نخریم؟ شما دو راه دارید؛ یا اینکه کابینت باتری یو پی اس را خرید کنید و ایمنی باتری را افزایش دهید یا اینکه باتری یو پی اس را بدون محافظ نصب کنید.

باتری های یو پی اس بدون کابینت باتری یو پی اس، مقاومت کمی در برابر فرار حرارتی، نور مستقیم خورشید و… دارند و احتمال آتش سوزی و برق گرفتگی در باتری های بدون کابینت یو پی اس و باتری های دارای محافظ باتری یو پی اس بیشتر است.

در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ایمن یو پی اس، ما تصمیم داریم نکات مهمی که تا به حال در مورد کابینت باتری یو پی اس تجربه کردیم را در اختیار شما قرار دهیم.

کاربرد کابینت باتری یو پی اس (ups)

 کابینت باتری یو پی اس (ups) چیست؟
مزایا و کاربرد کابینت باتری یو پی اس (ups) چیست؟

متخصصان نصب و راه اندازی باتری های UPS، همیشه توصیه می کنند که از قفسه یا محافظ باتری یو پی اس استفاده کنید؛ زیرا استفاده از کابینت باتری یو پی اس، باعث می شود ایمنی باتری ها افزایش یابد و راحت تر بتوانید از این باتری های UPS نگهداری کنید.

خرید کابینت باتری ups کاربرد زیادی برای شما دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جلوگیری از فرار حرارتی
 2. پیشگیری از احتراق
 3. جلوگیری از نشت مواد باتری

ابعاد کابینت باتری یو پی اس (UPS)

این تجهیز در ابعاد مختلف بسته به نیاز (تعداد و ظرفیت باتری های هر دستگاه) به صورت پیشفرض در بازار موجود میباشد. ابعاد این مدل از کابینت باتری ها و ظرفیت آنها از نظر تعداد و ظرفیت باتری در جدول زیر موجود است:

18Ah 28Ah 42Ah 65Ah 100Ah ارتفاع(mm) عرض(mm) طول(mm) تعداد طبقات Battery cabinet
4 2 2 1 1 350 256 465 1 B1
8 4 4 2 2 350 402 465 1 B2
16 8 8 4 4 650 402 465 2 B4
32 16 16 9 9 986 419 569 3 B9
64 32 32 16 16 1335 479 756 4 B16

برای مثال کابینت B2  یک طبقه را که در ابعاد (ارتفاع 350 میلیمتر – طول 465 میلیمتر – عرض 402 میلیمتر) میباشد میتوان برای 2 عدد باتری 100 آمپرساعت، دو عدد باتری 65 آمپرساعت، 4 عدد 42 آمپر ساعت و یا 8 عدد 18 آمپر ساعت در نظر گرفت.

مدلهای B1 و B2 قابلیت قرارگیری روی هم (بصورت قفل شونده) را دارند تا از لغزش و سرخوردن از روی هم جلوگیری شود.

این کابینت باتری تا 3 طبقه روی هم قابل استفاده است (تعداد بیشتر باعث فشار بیش از حد روی کابینت پایینی میشود)

اجزای و قسمت های مختلف کابینت باتری یو پی اس

اجزای مختلف کابینت باتری یو پی اس
اجزای اصلی کابینت باتری یو پی اس

کابینت باتری UPS، از قطعات مختلفی تشکیل شده هدف آن محافظت از سلامت و امنیت باتری ها است. ولتاژ محافظ باتری یو پی اس، پایین است و دلیل آن هم این است که میزان آسیب های مربوط به نگهداری باتری کاهش پیدا کند.

در ادامه سایت ایمن یو پی اس شما را با بخش های اصلی و فرعی کابینت باتری یو پی اس آشنا می کند:

بخش های اصلی کابینت باتری UPS

 1. محفظه فیلتر قابل شستشو
 2. نگهدارنده
 3. درپوش محافظ برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به محفظه باتری یو پی اس
 4. دستگاه گرمکن با ترموستات داخلی برای حفط کردن تعادل دمای باتری ها
 5. هواکش فیلتر دار

بخش های فرعی کابینت باتری UPS

 1. باتری شکن
 2. کابل باتری
 3. قفسه باتری

دلایل استفاده از کابینت باتری یو پی اس

یکی از دلایل بسیار مهم برای استفاده از محافظ باتری UPS، این است که این کابینت ها در مقابل خطری مانند فرار حرارتی مقابله و اقدام به ذخیره سازی، محافظت و کنترل دمای باتری می کند.

اگر از محافظ باتری UPS استفاده شود، فرار حرارتی تنها بر روی یک باتری تاثیر می گذارد و اگر دچار انفجار شود، تنها یکی از باتری ها آسیب می بیند؛ از طرفی دیگر، اگر از کابینت باتری یو پی اس استفاده نکنید، فرار حرارتی بر روی باتری های مجاور تاثیر منفی می گذارد و ممکن است عمر تمام باتری ها کاهش یابد و یا منفجر شوند.

  باتری UPS آسانسور

یکی دیگر از دلایل مهم برای خرید کابینت باتری یو پی اس این است که شما می توانید به کمک فن مکانیکی، دمای باتری ها را متعادل نگه دارید. این محافظ باتری UPS به باتری ها کمک می کند تا در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند و فن مکانیکی هم کمک می کند تا اگر دمای باتری ها افزایش یافت، دما را کنترل کند.

دلایل اسفاده از کابینت باتری یو پی اس (UPS))

ما در ادامه شما را با نکاتی آشنا می کنیم که نشان می دهد خرید کابینت باتری یو پی اس مقرون به صرفه تر است. این موارد شامل نکات زیر می شوند:

1- کاهش نظارت از باتری یو پی اس

در قرن جدید، استفاده از سیستم های الکتریکی افزایش یافته و نوسانات برق بر روی این سیستم ها تاثیر منفی می گذارد؛ به همین دلیل امروزه کسب و کارها به دنبال استفاده و خرید انواع باتری یو پی اس ها هستند تا میزان خرابی سیستم های الکتریکی کاهش یابد.

اگر شما تنها باتری یو پی اس خریداری کنید، به طور مکرر باید وضعیت باتری، دمای محیط و… را بررسی کنید تا آسیبی به باتری های شما وارد نشود. از طرفی دیگر افرادی که باتری UPS را همراه با محافظ یو پی اس خریداری می کنند، زمان کمتری برای نظارت از این باتری ها صرف می کنند، زیرا این محفظه خطرات ناشی از صدمات به باتری ها را کاهش می دهد. در ادامه شما با مزیت بیشتر محفظه باتری های یو پی اس آشنا می کنیم:

مزیت استفاده از کابینت باتری UPS

 1. از باتری ها در برابر آسیب ها یا استفاده نادرست محافظت می کند.
 2. شناسایی باتری های قدیمی، صدمه دیده یا دارای نشتی راحت تر است.
 3. قرار دادن باتری ها در محفظه، یک کار امن و اقتصادی است.
 4. می توانید شارژ باتری را راحت تر بررسی کنید.
 5. باتری ها و کابینت باتری راحت تر تمیز می شوند.

چگونه مانع حریق باتری یو پی اس شویم؟

باتری های UPS، در برابر افزایش دما و حرارت حساسیت زیادی دارند و باتری لیتیوم یون نسبت به دیگر باتری ها، حساسیت بیشتری دارد. باتری هایی که بدون فن مکانیکی و کابینت در دمای بالا نگهداری می شوند، می تواند خطر داشته باشد و دچار آتش سوزی شود. به غیر از خرید محافظ باتری UPS، برای حل این مشکل، شما می توانید راه های زیر را انجام دهید:

 1. دور کردن منابع حرارتی از محل باتری ها
 2. کنترل کردن دمای محیط

بررسی کردن روزانه دمای محیط و دور کردن منابع حرارتی از محل باتری ها، یک کار زمان بر و طاقت فرسا است. اگر شما به جای بررسی کردن دمای محیط به صورت روزانه، محافظ باتری یو پی اس خرید کنید، خطر آتش سوزی و… کاهش می یابد.

دلیل اینکه کابینت های باتری یو پی اس، احتمال آتش سوزی را کاهش می دهند، این است که جنس محافظ از ورق های فولادی با دوام ساخته شده که مانع انتقال گرما و حرارت بالا بین باتری ها می شود و در نتیجه احتمال آتش سوزی باتری ها کاهش می یابد.

2- کاهش خطر در حین شارژ باتری به وسیله کابینت باتری UPS

یکی دیگر از مشکلات باتری های UPS، احتمال آتش سوزی در زمان شارژ است. برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید، می توانید از محافظ باتری یو پی اس استفاده کنید. کابینت های باتری یو پی اس به گونه ای ساخته شدند که ایمن هستند و خطرات ناشی از شارژ مجدد باتری ها را کاهش می دهد.

البته چیزی که باید بدانید این است که در زمان خرید کابینت این باتری ها، مطمئن باشید که محصول اصل است؛ زیرا محافظ های فیک این روزها وارد بازار شده و نه تنها خطر احتراق کاهش می یابد، بلکه کابینت فیک می تواند یکی از عوامل آتش سوزی در زمان شارژ باتری های UPS باشد.

  انواع باتری UPS

3- افزایش ایمنی در کابینت باتری های یو پی اس

باتری های UPS قیمت نسبتا بالایی دارند و ممکن است مورد سرقت قرار بگیرد. استفاده از یک کابینت با کیفیت، احتمال دزدیده شدن این باتری ها را کاهش می دهد.

نکات مهم در هنگام خرید کابینت باتری UPS

در زمان خرید کابینت باتری یو پی اس، به نکات مهمی باید توجه کنید؛ در ادامه ما شما را با این نکات مهم آشنا می کنیم تا شما در حین کار با باتری ها، با مشکلات کمتری مواجه شوید.

1- رعایت شدن استاندارد های لازم در طراحی کابینت باتری UPS

یکی از مشکلات اکثر محافظ های باتری UPS موجود در فروشگاه ها، این است که در قسمت بالای کابینت، فضای کافی وجود ندارد. شما در حین خرید کابینت باتری یو پی اس، باید اندازه باتری را بررسی کنید و ببینید آیا فضای کافی دارد یا خیر.

2- متناسب بودن اندازه باتری با ابعاد کابینت

اگر باتری شما کوچک یا متوسط است، می توانید از کابینت های باتری یو پی اس استفاده کنید و در صورتی که اندازه باتری شما بزرگ است، توصیه می شود از رک یا قفسه به جای کابینت استفاده کنید.

اندازه کابینت باتری یو پی اس

ابعاد کابینت باتری یو پی اس مخصوص هر باتری است و شما نباید باتری های سایز کوچک را در محفظه سایز متوسط قرار دهید.

3- بررسی تعداد باتری ها قبل از خرید کابینت باتری UPS

شما قبل از خرید محافظ باتری یو پی اس، باید تعداد باتری های UPS خود را تشخیص دهید و بر اساس تعداد باتری ها، کابینت خرید کنید.

یک نکته دیگر که قبل از خرید باید به آن توجه کنید، این است که ممکن است در آینده شما تصمیم بگیرید تعداد باتری ها را افزایش دهید، پس در حین خرید باید به این موضوع توجه کنید تا در آینده راحت تر بتوانید تعداد باتری UPS را افزایش دهید.

4- موقعیت نصب کابینت باتری UPS

توصیه می شود که باتری ها را نزدیک یو پی اس قرار دهید تا از افت ولتاژ جلوگیری و فرآیند سیم کشی باتری ها راحت تر انجام شود.

5- داشتن امکانات جلوگیری از وقوع احتراق در کابینت باتری UPS

برخی از کابینت ها به تهویه و دریچه هواکش مجهز هستند و توصیه می شود محافظی خرید کنید که تهویه مناسبی داشته باشد؛ زیرا ممکن است باتری یو پی اس، گاز های خطرناکی تولید کند و اگر کابینت شما تهویه مناسب نداشته باشد، ممکن است احتمال احتراق و آتش سوزی در باتری را افزایش دهد.

6- رعایت استاندارد های الکتریکی در طراحی کابینت باتری UPS

یکی از راه های که منجر می شود شما استانداردهای الکتریکی محافظ باتری یو پی اس را رعایت کنید، قرار دادن کابینت باتری یو پی اس در نزدیکی دستگاه یو پی اس است. اگر طول کابل های اتصال باتری در کابینت ها یکسان باشد، احتمال افت ولتاژ دستگاه UPS کاهش می یابد.

کابینتی که بتواند چند رشته سلول باتری را در خود جای دهد، استاندارد و تایید شده است و اگر کابینت شما ظرفیت نگهداری از چندین رشته سلول ندارد، نباید رشته ها را در دو کابینت تقسیم کنید؛ زیرا این حرکت راندمان رشته ها را کاهش می دهد.

کلید قطع و وصل یک کابینت باتری یو پی اس استاندارد، روی درب باتری قرار دارد و کارکنان دسترسی راحت تری برای قطع و وصل کردن باتری دارند. قرار گرفتن کلید روی درب کابینت باعث می شود که کارکنان قبل از بررسی باتری ها بتوانند برق باتری را قطع کنند. قطع کردن اتصال باتری و یو پی اس از طرف کارکنان باعث می شود بتوانند از جان خود را در برابر خطراتی خطراتی مانند انفجار، قوس الکتریکی، احتراق، قرار گرفتن در معرض ولتاژهای قوی و… محافظت کنند.

  تعویض باتری یو پی اس

7- دسترس پذیری کابینت باتری UPS

قبل از نصب کابینت باتری یو پی اس، باید از دو جهت تجهیزات دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

1- دسترس پذیری الکتریکی کابینت باتری یو پی اس

یکی از عواملی که باعث می شود جان کارکنان شما به خطر بیفتد، طراحی الکتریکی غیر استاندارد در کابینت باتری یو پی اس است؛ زیرا احتمال تماس تصادفی فرد با سلول هایی که دارای قطب مخالف بدنش هستند می شود.

یکی از راه های جلوگیری از خطرات ناشی از نصب، نگهداری، حذف و یا افتادن یک واحد را کاهش می دهد، طراحی مکانیکی مناسب است.

2-ملاحظات لرزه ای:

شما قبل از نصب باتری یو پی اس ، باید شرایط جغرافیایی منطقه خود را بررسی کنید و اگر محل نصب باتری جز مناطق زلزله خیز است، باید به دنبال کابینت باتری یو پی اس هایی که در برابر لرزش مقاوم هستند، باشید؛ زیرا لرزیدن باتری ها خسارات زیادی مانند وارد شدن آسیب به بدنه، شکستن کانکتورهای بین سلولی، پیچ خوردگی و… به کابینت، باتری و دستگاه UPS وارد می کند.

کابینت های مخصوص مناطق زلزله، به قابلیت جلوگیری از لرزش باتری مجهز هستند و توصیه می شود در زمانی که باتری های شما نیازی به سرویس ندارند، قفل و بسته کنید. برای افزایش ایمنی باتری ها، از نصاب باتری و کابینت بخواهید از تسمه های مخصوص کابینت UPS استفاده کند.

 8- درجه حرارت کابینت باتری UPS

اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما گرم است، باید از کابینت هایی استفاده کنید که به تهویه مجهز باشد و کابینت باتری یو پی اس باید به گونه ای طراحی شده باشد که مشکلات مربوط به افزایش دما باتری و… را برطرف کند.

مزایای کابینت باتری یو پی اس

محافظ باتری UPS در اندازه های مختلفی تولید می شود که هر کدام از آن ها به یک سیستم الکتریکی داخلی مجهز هستند که  این سیستم باعث راحت تر شدن فرآیند شارژ و تهویه باتری ها می شود. از مهمترین ویژگی های کابینت باتری یو پی اس، می توان به مجهز بودن به قفسه فولادی، محفظه های مناسب نگهداری باتری، درب های قفل شونده و… اشاره کرد که باعث افزایش امنیت باتری می شوند.

مزایای کابینت باتری یو پی اس

در کنار تمام موارد ذکر شده، کابینت باتری یو پی اس مزایای بیشتری نیز دارد که در ادامه با برخی از آن ها آشنا می شوید.

 • امکان جداسازی باتری با پنل های داخلی
 • دارای سوئیچ و دسته بندی حفاظتی
 • مجهز بودن به دستگاه های قطع و محافظ با سوئیچ نگهدارنده فیوز
 • امکان باز و بسته کردن نگهدارنده فیوز با میکرو سوئیچ کمکی
 • دارای ورودی کامل
 • اتصالات تکمیل شده
 • دسترس پذیری مناسب به باتری ها
 • مجهز بودن به پنل های قابل جابه جایی
 • تولید شده با بدنه و پوشش مقاوم
 • مجهز بودن به درجه حفاظت استاندارد
 • مجهز بودن به شارژ های تقویت کننده اتصال برای استفاده های طولانی
 • امکان استفاده از گزینه های مهار نشت در طراحی
 • دارای سیستم های کنترل از راه دور برای محافظت از باتری
 • کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری از باتری
 • مانع فرار حرارتی می شود.

کلام آخر

اگر شما قرار است به تازگی اقدام به خرید دستگاه یو پی اس و باتری UPS کنید، برای اینکه دوام باتری را افزایش دهید و از خطراتی مانند برق گرفتگی یا ـش سوزی در امان بمانید، می توانید اقدام به خرید باتری کابینت باتری یو پی اس کنید.

این کابینت ها در اندازه متفاوتی تولید می شود و شما قبل از انتخاب محافظ مخصوص باتری UPS، باید با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین کابینت برای شما انتخاب کند و فرآیند صفر تا صد نصب باتری و دستگاه UPS را انجام دهد.

فروشگاه اینترنتی ایمن یو پی اس سال های زیادی است که در حال نصب و تعمیر قطعات مربوط به صنعت برق اضطراری فعالیت می کند. اگر تصمیم به نصب دستگاه های UPS، باتری و محافظ باتری دارید و یا به دنبال استعلام قیمت کابینت باتری یو پی اس هستید، می توانید با پشتیبانی ما تماس بگیرید.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

محصولات یو پی اس

دیدگاه ها

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر بله، رک باتری و کابینت باتری دو نوع محفظه برای نگهداری باتری یو پی اس هستند که از لحاظ ساختاری و کاربردی با یکدیگر تفاوت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *