ایمن یو پی اس لوگو

تفاوت باتری یو پی اس و ماشین

تفاوت بین باتری یو پی اس و باتری ماشین
آنچه در این مقاله می خوانید

بیشتر افراد این سؤال را دارند که آیا می‌توانند از باتری ماشین به‌جای باتری یو پی اس استفاده کرد؟ و چه تفاوتی بین باتری یو پی اس با باتری ماشین وجود دارد؟

این دو نوع باتری از یک ساختار یکسان تشکیل شده‌اند. یعنی هر دو از سرب و اسید تشکیل شده و دارای شکل مشابه به هم هستند. اما هر کدام برای کار مشخصی طراحی شده‌اند.

باتری های ماشین طوری طراحی شده‌اند تا مقدار زیادی از جریان برق برای مدت‌ زمان کوتاه فراهم کنند. این مدت زمان فقط برای استارت نیاز هست. در حالی که باتری یو پی اس طوری طراحی شده که مقدار انرژی را به طور یکنواخت برای روشن نگه‌داشتن وسیله‌های برقی فراهم کند.

استفاده از باتری ماشین به‌ جای باتری یو پی اس امکان‌پذیر نیست هر‌چند که قیمت کمتری را دارند، اما باتری ماشین اگر شارژ شوند به‌شدت داغ می‌شوند و امکان نشت گازهای خطرناک را دارند.

باتری یو پی اس سیلد اسید ژل، باتری یو پی اس سیلد اسید و باتری یو پی اس نیکل کادمیوم از انواع باتری ups هستند.

قسمت مهمی از باتری یو پی اس را سرب تشکیل می‌دهد، به همین جهت هم هست که دائماً قیمت این نوع باتری متغیر است. سرب استفاده شده در باتری، اگر به درستی در طراحی باتری به کار برده نشود، خطراتی را برای ما به وجود می‌آورد.

باتری یو پی اس در دو نوع سیلد لید اسید و نیکل کادمیوم وجود دارد که قیمت سیلد لید اسید خیلی کم، اما دارای عمر کوتاهی است.

باتری ماشین

باتری ماشین برعکس باتری یو پی اس، برق را برای مدت زمان طولانی تهیه نمی‌کند. در واقع این باتری به‌گونه‌ای طراحی شده‌ که مقداری برق را برای مدت کوتاهی تهیه کند. این زمان و تأمین برق فقط برای استارت ماشین نیاز هست هرچند که این مقدار برق باید زیاد باشد تا بتواند ماشین را روشن کند. باتری‌های مورداستفاده در خودرو از نوع سربی اسیدی هستند.

  عیب یابی دستگاه های برق اضطراری (یو پی اس)

آیا می‌توان از باتری ماشین به‌جای باتری یو پی اس استفاده کرد؟

در پاسخ باید بگویم که شاید به دلیل هزینه زیاد باتری یو پی اس به فکر جایگزین‌کردن آن با باتری ماشین باشند، اما باید گفت که شباهت ظاهری این دو باتری نباید ما را شگفت‌زده کند.

باتری ماشین نمی‌تواند شارژ شود و برای مدت زمان طولانی مورداستفاده قرار بگیرد. چون استفاده طولانی موجب داغ شدن باتری می‌شود و همین امر باعث نشتی و انفجار باتری می‌شود و خطرات جانی را به همراه دارد.

استفاده از باتری ماشین به جای باتری یو پی اس
جایگزین کردن باتری یو پی اس با باتری ماشین به دلیل هزینه زیاد باتری یو پی اس

تفاوت های بین باتری یو پی اس با باتری ماشین

باتری‌های خودرو برای تخلیه عمیق مکرر طراحی نشده‌اند و در صورت قرار گرفتن در معرض آن، عمر آن‌ها کاهش می‌یابد. در حالی که باتری های یو پی اس طوری طراحی شده اند که بارها و بارها بدون هیچ تاثیری بر طول عمر آنها تخلیه شوند.

باتری‌های یو پی اس می‌توانند تا 90 درصد بدون هیچ آسیبی تخلیه شوند، در حالی که باتری‌های خودرو به طور ایده‌آل تا 5 درصد تخلیه می‌شوند.

رتبه Ah باتری های ماشین در مقایسه با باتری های یو پی اس نسبتا پایین است. میزان Ah باتری های خودرو از 60Ah تا 85Ah متغیر است، در حالی که Ah باتری های UPS از 100Ah تا 200Ah متغیر است.

تفاوت استابلایزر با یو پی اس

استفاده از یو پی اس یا استابلایزر بستگی به نیاز مصرف کننده دارد, برای بیمارستانها و آزمایشگاه ها و مکان هایی که در آن نیاز مبرم به برق بوده و قطع برق امکان بروز خسارت های جبران ناپذیری را دارد استفاده ازیو پی اس توصیه میشود اما با توجه به کم بودن میزان قطعی برق به ویژه در شهرهای بزرگ, برای مصارف خانگی استفاده از استابلایزراز لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

سخن پایانی

اختراع برق یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اختراعات بشر بوده که توانسته به زندگی امروز بشر کمک شایانی کند. به طوری که در نبود برق بسیاری از وسیله‌های ما از کار می‌افتد و امکان استفاده ما محدود می‌شود. باتری‌ها به وسیله‌های برقی برای روشن شدن کمک می‌کنند این باتری در دستگاه مختلف متفاوت است. باتری یو پی اس و ماشین که هر دو از سرب و اسید تشکیل شده‌اند دارای تفاوت‌های چشمگیری هستند.

  تمام آنچه که درباره نقشه نصب یو پی اس باید بدانید!

استفاده کردن از باتری ماشین به‌جای یو پی اس امکان بروز خطر نشت و ترکیدن را دارد که باعث خسارت جانی و مالی می‌شود. چون این باتری قدرت تأمین برق برای مدت طولانی را ندارد و پس از داغ شدن دچار نشتی می‌شود.

ایمن یو پی اس
ایمن یو پی اس

ایمن یو پی اس فروشگاه اینترنتی انواع دستگاه های یو پی اس و باتری یو پی اس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت

 1- انواع یو پی اس
2- باتری یو پی اس

تماس بگیرید.