مقالات یو پی اس

تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین چیست؟

باتری یو پی اس و باتری ماشین

بیشتر افراد این سؤال را دارند که آیا می‌توانند از باتری ماشین به‌جای باتری یو پی اس استفاده کرد؟ و چه تفاوتی بین باتری یو پی اس با باتری ماشین وجود دارد؟

این دو نوع باتری از یک ساختار یکسان تشکیل شده‌اند. یعنی هر دو از سرب و اسید تشکیل شده و دارای شکل مشابه به هم هستند. اما هر کدام برای کار مشخصی طراحی شده‌اند.

باتری های ماشین طوری طراحی شده‌اند تا مقدار زیادی از جریان برق برای مدت‌ زمان کوتاه فراهم کنند. این مدت زمان فقط برای استارت نیاز هست. در حالی که باتری یو پی اس طوری طراحی شده که مقدار انرژی را به طور یکنواخت برای روشن نگه‌داشتن وسیله‌های برقی فراهم کند. 

استفاده از باتری ماشین به‌جای باتری یو پی اس امکان‌پذیر نیست هر‌چند که قیمت کمتری را دارند، اما باتری ماشین اگر شارژ شوند به‌شدت داغ می‌شوند و امکان نشت گازهای خطرناک را دارند.

باتری یو پی اس سیلد اسید ژل ، باتری یو پی اس سیلد اسید و باتری یو پی اس نیکل کادمیوم از انواع باتری ups هستند.

باتری یو پی اس 

قسمت مهمی از باتری یو پی اس را سرب تشکیل می‌دهد، به همین جهت هم هست که دائماً قیمت این نوع باتری متغیر است. سرب استفاده شده در باتری، اگر به درستی در طراحی باتری به کار برده نشود، خطراتی را برای ما به وجود می‌آورد.

باتری یو پی اس در دونوع سیلد لید اسید و نیکل کادمیوم وجود دارد که قیمت سیلد لید اسد خیلی کم، اما دارای عمر کمتری است.

باتری ماشین 

باتری ماشین برعکس باتری یو پی اس، برق را برای مدت زمان طولانی تهیه نمی‌کند. در واقع این باتری به‌گونه‌ای طراحی شده‌ که مقداری برق را برای مدت کوتاهی تهیه کند. این زمان و تأمین برق فقط برای استارت ماشین نیاز هست هرچند که این مقدار برق باید زیاد باشد تا بتواند ماشین را روشن کند. باتری‌های مورداستفاده در خودرو از نوع سربی اسیدی هستند.

باتری ماشین

آیا می‌توان از باتری ماشین به‌جای باتری یو پی اس استفاده کرد؟

در پاسخ باید بگویم که شاید به دلیل هزینه زیاد باتری یو پی اس به فکر جایگزین‌کردن آن با باتری ماشین باشند، اما باید گفت که شباهت ظاهری این دو باتری نباید ما را شگفت‌زده کند.

باتری ماشین نمی‌تواند شارژ شود و برای مدت زمان طولانی مورداستفاده قرار بگیرد. چون استفاده طولانی موجب داغ شدن باتری می‌شود و همین امر باعث نشتی و انفجار باتری می‌شود و خطرات جانی را به همراه دارد.

سخن پایانی

اختراع برق یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اختراعات بشر بوده که توانسته به زندگی امروز بشر کمک شایانی کند. به طوری که در نبود برق بسیاری از وسیله‌های ما از کار می‌افتد و امکان استفاده ما محدود می‌شود. باتری‌ها به وسیله‌های برقی برای روشن شدن کمک می‌کنند این باتری در دستگاه مختلف متفاوت است. باتری یو پی اس و ماشین که هر دو از سرب و اسید تشکیل شده‌اند دارای تفاوت‌های چشمگیری هستند.

 استفاده کردن از باتری ماشین به‌جای یو پی اس امکان بروز خطر نشت و ترکیدن را دارد که باعث خسارت جانی و مالی می‌شود. چون این باتری قدرت تأمین برق برای مدت طولانی را ندارد و پس از داغ شدن دچار نشتی می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.