مجله

یوپی اس » مجله » مزایای استفاده از UPS خورشیدی

مزایای استفاده از UPS خورشیدی

یو پی اس خورشیدی

قطعی برق و ازکارافتادن واحدهای صنعتی و اداری باعث شده بسیاری از افراد و صنایع برای مصارف خانگی و شغلی به استفاده از یو پی اس خورشیدی روی‌آورند، ولی استفاده آن چه مزایایی برای ما به همراه خواهد داشت و قیمت یو پی اس خورشیدی به نسبت هزینه‌های برق مصرفی به‌صرفه خواهد بود؟

در این مطلب خواهید خواند:

 • یو پی اس (‏UPS‏) چیست؟‏
 • یو پی اس خورشیدی چیست؟
 • مزایای استفاده از ‏UPS‏ خورشیدی
 • قیمت یو پی اس خورشیدی
 • جمع‌بندی

یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس (UPS) به معنی منبع تغذیه بدون وقفه (Uninterruptible Power Supply) است. در واقع یو پی اس یک سیستم تغذیه کمکی برای مصارف متنوع است که کاربردهای خانگی و مصرفی دارد. یو پی اس با اتصال بین منبع برق و دستگاه‌های مصرف کننده امکان ذخیره برق مصرفی و استفاده از آن در زمان قطعی برق را فراهم می‌کند. به‌علاوه دستگاه‌های UPS با جذب ولتاژهای مخبر و نوسان برق از تخریب یا آسیب‌دیدن وسایل مصرفی جلوگیری می‌کند. به زبان ساده‌تر یو پی اس وظیفه حفاظت و تداوم برق‌رسانی به وسایل الکترونیکی مهم را برعهده می‌گیرد.

UPSها امکان استفاده از جریان‌های جریان مستقیم DC و متناوب AC را فراهم کرده است، به همی نجهت بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و اداری برای تأمین برق آسانسور‌ها و وسایل مهم از یو پی اس استفاده می‌کنند، علاوه بر مصارف خانگی و اداری از یو پی اس ها برای برق‌رسانی به تجهیزات صنعتی و ماشین‌آلات نیز برقی نیز می‌توان بهره گرفت. یو پی اس ها به انواع یو پی اس آنلاین و یو پی اس آفلاین تقسیم‌بندی می‌شوند.

یو پی اس خورشیدی چیست؟

یو پی اس خورشیدی که به یو پی اس های سولار (Solar UPS) نیز معروف است از ترکیب همان تکنولوژی یو پی اس های آفلاین و پنل‌های خورشیدی به وجود آمده است. در این سیستم خبری از اتصال به برق شهری و نیست، به همین دلیل به آن UPS های آفلاین نیز گفته می‌شود. به طور خلاصه این تکنولوژی با استفاده از تبدیل نیروی خورشیدی به برق مصرفی AC و DC برق مصرفی موردنیاز را تولید و ذخیره می‌کند. دستگاه‌های مصرفی نیز می‌توانند برق موردنیاز خود را از آن دریافت کنند.

عمدتاً در فضاهای شهری استفاده از UPSهای آنلاین که به برق شهری متصل هستند بیشتر کاربرد دارد، در مناطق صنعتی یا دورافتاده استفاده از یو پی اس خورشیدی طرف‌داران بیشتری دارد. استفاده از این سیستم در مراکز صنعتی کوچک و بزرگ به‌جای ژنراتور می‌تواند علاوه بر مزایای یو پی اس های معمولی هزینه‌های ثانویه تأمین برق را نیز کاهش می‌دهد. همچنین امکان استفاده از آن در خانه‌های جنگلی، کمپ‌های تفریحی، مراکز خدماتی موقت همچون بیمارستان‌های صحرایی و … فراهم شده است.

مزایای استفاده از UPS خورشیدی

شاید در نگاه اول قیمت یو پی اس خورشیدی کمی بالا به نظر آید، ولی همان‌طور که گفتیم استفاده از یو پی اس های خورشیدی مزایای زیادی در پی دارد، از تأمین راحت‌تر برق مصرف در مناطق دورافتاده و کاهش هزینه انرژی مصرفی گرفته تا محافظت از نوسان برق و ولتاژهای مخرب و جلوگیری از هزینه‌های تعمیر یا جایگزینی، این‌ها همگی تنها بخشی از مزایایی است که در صورت استفاده از UPSهای خورشیدی از آن بهره‌مند می‌شوید. در زیر به مزایای یو پی اس خورشیدی خواهیم پرداخت:

 • کاهش هزینه‌های برق مصرفی با استفاده از پنل‌های خورشیدی؛
 • کاهش مصرف انرژی‌های فسیلی؛
 • حفظ محیط‌زیست با استفاده از انرژی‌های پاک؛
 • محافظت از وسایل و دستگاه‌های برقی در برابر نوسان برق؛
 • امکان استفاده از هر دو جریان AC و DC؛
 • بی‌صدا نسبت به ژنراتورهای قدیمی؛
 • پشتیبانی برق برای وسایل الکترونیکی مهم در زمان قطع برق؛
 • و …

قیمت یو پی اس خورشیدی

به طور دقیق نمی‌توان گفت قیمت یو پی اس خورشیدی چقدر است یا هزینه تمام شده آن را محاسبه کرد. باتری‌های UPS با ظرفیت‌های متنوع تولید می‌شوند. پنل‌های خورشیدی نیز در ابعاد و اندازه‌های متنوع و برای مصارف مختلف در بازار یافت می‌شوند. اما می‌توان یک بازه قیمتی تقریبی از هزینه آن را شناسایی کرد.

یو پی اس

همان‌طور که گفتیم باتری‌ها یا همان منبع ذخیره یو پی اس خورشیدی در آمپرها و ولتاژهای متنوعی تولید و عرضه می‌شوند، به طور معمول  UPSهای از 4 آمپرساعت و 12 ولت شروع شده و تا 200 آمپرساعت 12 ولت ادامه پیدا می‌کند. بازه قیمت یو پی اس خورشیدی نیز بر همین اساس از 300 هزار تومان تا بیش از 10 میلیون تومان متغیر خواهد بود.

پنل خورشیدی

پنل‌های خورشیدی بخش دوم  سیستم یو پی اس خورشیدی را تشکیل می‌دهد. معمولاً پنل‌های خورشیدی در سایز‌های متنوع تولید می‌شوند که وات تولیدی آن‌ها با هم متفاوت است، به‌علاوه برند و نام شرکت سازنده آن نیز در تعیین قیمت آن تأثیر خواهد گذاشت. به طور خلاصه پنل‌های خورشیدی بین از 10 وات شروع و تا 540 وات ادامه پیدا می‌کنند. بازه معمول پنل برای قیمت یو پی اس خورشیدی نیز بین 300 هزار تومان تا 8 میلیون تومان است.

لوازم جانبی

لوازم دیگری همچون استراکچر، شارژر، اینورتر، تابلو برق و … نیز در اجرای یک سیستم یو پی اس خورشیدی باید مورداستفاده قرار گیرد؛ بنابراین باید بر اساس نیاز هزینه جداگانه‌ای را برای این بخش از کار در نظر گرفت که البته به‌اندازه UPS و پنل خورشیدی هزینه نخواهد داشت.

جمع‌بندی

استفاده از یو پی اس ها علاوه بر کاهش هزینه و رفع نیاز به برق مصرفی می‌توان مزایایی بسیار دیگری همچون حفظ محیط‌زیست و کاهش سروصدا را نیز به همراه داشته باشد. اما مشخص‌کردن قیمت یو پی اس خورشیدی آن‌قدرها هم ساده نیست. برای رسیدن به یک یو پی اس مناسب باید ابتدا نیاز و شرایط خود را مشخص کنید تا بر اساس آن ولتاژ آمپر و وات موردنیاز خود را محاسبه کنید.

مقالات مشابه

یو پی اس آسانسور و کاربرد های آن

باتری UPS آسانسور

باتری یوپی‌اس آسانسور چیست؟ قیمت باتری ups چقدر است؟ خرید باتری آسانسور چه مزایایی دارد؟ باتری یوپی‌اس آسانسور چه...
کاربرد های ups کرکره برقی

باتری ups کرکره برقی

باتری یوپی‌اس کرکره برقی چه کاربردی دارد؟ قیمت یوپی‌اس برای کرکره برقی چقدر است؟ چه ضرورتی دارد که برای...
ups های برند صبا

باتری یو پی اس صبا

باتری یو پی اس چه کاربردهایی دارد؟ باتری UPS صبا چه مشخصاتی دارد؟ عمر مفید باتری 65 میلی‌آمپر ساعت...
بررسی ups درب های برقی

باطری UPS درب برقی

آیا برای شما هم این اتفاق پیش آمده زمانی که بخواهید خودرو خود را از پارکینگ خارج کنید، برق...
باتری های یو پی اس کهنه

باتری فرسوده ups

تابه‌حال به دنیای بدون باطری فکر کرده‌اید؟ حتی تصور آن مشکل به‌ نظر می‌رسد! انواع مختلف باطری‌ها در هر...
فرق بین باتری ups و باتری ماشین

تفاوت باتری ماشین و ups

شاید برای برخی افراد که از باتری یو پی اس استفاده می‌کنند، تفاوت باتری ماشین و ups مشخص نباشد...
خرابی باتری ups و علائم آ«

علائم خرابي باتري يو پي اس

يو پي اس، يك منبع تغذیه بدون وقفه است و خرابي باتري، يكي از مشكلات رايج در اين دستگاه...
معرفی یو پی اس 5kva

قیمت ups 5kva

یو پی اس ها انواع و اندازه‌های مختلفی دارند. برخی از آن‌ها تا 500 کاوا نیروی الکتریسیته را ذخیره...
باتری ups برای کولر گازی

معرفی یو پی اس برای کولر گازی

اگر در یک منطقه گرمسیر زندگی می‌کنید که برای فرار از گرما تنها به کولرهای گازی متکی هستید یا...
یو پی اس برای تجهیزات روشنایی

فرار از تاریکی با یو پی اس برای تجهیزات و سیستم های روشنایی

حتماً تاکنون اتفاق افتاده است که در یک مکان عمومی همچون راهرو، پارکینگ و ساختمان‌های تجاری کوچک باشید و...

دسته بندی محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایمن یو پی اس

گروه مهندسی ایمن یو پی اس مشاور و تامین کننده تجهیزات برق اضطراری در تهران , مشهد و سایر شهرها

نماد و مجوزها

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه