مقالات استابلایزر

چرا به استابلیزر احتیاج داریم؟

دلیل استفادهاز استابلایزر

نوسانات جریان برق AC می‌تواند بسیاری از وسایل برقی به ویژه مدل‌های حساس را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد. 

ساده‌ترین نوع از نوسانات جریان برق را دقیقاً همان وقتی که لامپ‌های لوستر اتاق پذیرایی یا آشپزخانه کم‌نور و پرنور می‌شود، قابل رویت است.

 در واقع هر وسیلهٔ الکترونیکی دارای اجزای مختلفی است که نیاز به یک ولتاژ مشخص دارند. در صورت کم یا زیاد شدن مقدار ولتاژ مشخص در روند فعالیت دستگاه تأثیر می‌گذارد تاحدی‌که امکان خراب شدن آن نیز وجود دارد.

 به همین خاطر برای دستگاه‌های حساس در بیشتر کارخانه‌ها، تأسیسات، بیمارستان‌ها و… از استابلیزر استفاده می‌شود، اما استابلیزر چیست؟

استابلیزر چیست؟

استابلیزر وسیله‌ای است که در مسیر جریان برق و لوازم برقی خانگی – صنعتی قرار می‌گیرد و هرگونه افزایش یا کاهش برق شهری 220 ولت و سه‌فاز را شناسایی و از بروز نوسان جلوگیری می‌کند.

این دستگاه که با نام‌های ترانس یا تثبیت‌کننده ولتاژ نیز شناخته می‌شود، با دستگاه‌هایی که به‌عنوان محافظ استفاده می‌شوند، تفاوت دارد.

استابلایزر TND

تعریف استابلایزر

در واقع محافظ برق با داشتن یک برد الکترونیکی در هنگام تغییر سطح ولتاژ، جریان برق را قطع می‌کند اما استابلیزر با مجهز بودن به سیستم میکروپروسسور، ابتدا ولتاژ ورودی را اندازه‌گیری می‌کند، سپس کاهش یا افزایش آن را بررسی کرده و در صورت تشخیص خطا اقدام به تصحیح ولتاژ ورودی به دستگاه الکترونیکی می‌کند.

دستگاه تثبیت‌کننده ولتاژ که در دو نوع خانگی و صنعتی تولید می‌شود، در دو مدل آنالوگ و دیجیتال در بازار موجود است. برای خرید این دستگاه باید به چند فاکتور مهم از جمله توان مورد نیاز، سطح نوسانات ولتاژ در هر منطقه، نوع stabilizer، نوع نصب، نوع مدار کنترل داخلی و دامنه کار تثبیت کننده ولتاژ بستگی دارد

انواع دستگاه استابلیزر

این دستگاه در سه مدل عمده تولید می‌شود که عبارت‌اند از:

  • رله‌ای؛ این مدل به دلیل قیمت پایین و عمر مناسب بیشترین طرف‌دار را دارد.
  • سروو موتوری، این مدل از دقت تشخیص بالایی برخوردار است.
  • سوئیچینگ در میان ترانس‌ها این مدل بالاترین دقت را دارد.
انواع استابلایزر

محافظ جریانات برق یخچال

مزایای استفاده از استابلیزر

  • محافظت در مقابل رعد و برق و نوسانات کوتاه مدت

رعد و برق باعث اختلالات کوتاه و گاها بلندمدت در جریان برق می‌شود که می‌تواند به وسیله‌های برقی آسیب برساند. دستگاه استابلیزر کمک می‌کند تا وسیله‌های ما آسیب نبینند.  

  • کاهش هزینه برق مصرفی 

پایین آمدن دور موتور و گرم شدن آن باعث کاهش که تلفات برق پایین می‌آید و برق مصرفی کاهش پیدا می‌کند. 

مزایای استفاده از استابلایزر

کاهش هزینه برق مصرفی

  • محافظ در مقابل نوسانات 

زمانی که برق دچار نوسان شود و جریان برق کاهش یا افزایش یابد دستگاه به طور اتوماتیک روشن و کار او آغاز می‌شود. 

  • ثابت نگه داشتن برق شهری 

برق شهری امروزه به دلیل زیاد شدن میزان مصرف کننده از آن گاها دچار مشکل می‌شود و نوسانات مختلفی در آن به وجود می‌آید. اما این دستگاه این امکان را فراهم می‌آورد که جریان برق ثابت شود و وسیله‌های برقی را در برابر نوسان در امان هستند. 

سخن پایانی

بیشتر افراد در زمانی که وسیله‌های برقی خود را به دلیل نوسانات برق از داده‌اند یا دچار مشکل شده است به فکر وسیله‌ای بوده‌اند که این مشکل را از بین ببرد. 

و حال دستگاه استابلیزر به کمک ما آمده‌اند تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم و در زمان نوسانات برق نگران از دست دادن وسیله‌های خود نباشیم. در واقع دستگاه میزان ولتاژ را در محدوده 220 ولت ثابت نگه می‌دارد و در زمانی که میزان فشار بیشتر یا کمتر از این محدوده باشد به سمت این میزان هدایت می‌کند. 

دستگاه استابلیزر در دو نوع خانگی و صنعتی مورد استفاده است و کارخانه‌ها و مراکز بزرگ و کوچک از این وسیله بهره می‌گیرند. این دستگاه دارای سه مدل رله‌ای، سروو موتوری و سوئیچینگ در بازار وجود دارد که افراد به دلیل قیمت پایین مدل رله‌ای بیشترین استفاده را از این مدل دارند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.